Aralık 2017’de Bangladeş’teki vakitım bir kasırga ve sürprizlerle doluydu (hem iyi hem de kimi zaman rahatsız edici). Bangladeş’te gezi hakkında çevrimiçi informasyon eksikliği sebebiyle sürprizlerle daha doluydu – biroldukça Bangladeş seyahat blogu, birkaç yıl önce, esasen düşük uluslararası gezgin sayılarının azaldığı 2015’ten önce yazılmıştır. Ve normal olarak, Bangladeş (ne yazık ki) bir çok yabancı gezginin bunu yapamadığı bir ülke … Hemen hemen.

Bunu göz önünde bulundurarak, Bangladeş’te seyahatin sizin için olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak için bu Bangladeş seyahat ipuçlarını ve Bangladeş seyahatinizi planlamanıza yardımcı olacak bilgileri bir araya getirdim!

Bangladeş Gezisi Sizin İçin İyi Mi?

Bangladeş kuşkusuz Asya’nın keşfedilmemiş mücevherlerinden biridir, sadece maalesef (çoğunlukla siyasi istikrarsızlık ve organik afetlerin bir karışımı nedeniyle), Bangladeş uluslararası alanda en iyi saygınlığı elde etmedi. Bangladeş henüz çok fazla gezim yaşamamıştır ve çoğunlukla gezinsel değildir: yabancı bir yüz neredeyse her vakit dostça ve nazik bir doğaya haiz olan çok dikkat ve ilgiyi heyecanlandıracaktır. “Afedersiniz, ülkeniz?” Muhtemelen seyahatimde en çok mevzuştuğum sözlerdi.

Gezinsel olmayan bir yer olan Bangladeş, komşu Hindistan’da yaygın olan gezgin dolandırıcılıklarından nispeten uzak. Öte yandan, Bangladeş, komşu Hindistan’ın altyapısının çoğundan da yoksundur ve dolaşmak zor bir iş olabilir. Yollar asfaltsız olabilir, bazı yerlerde (çoğunlukla Dakka) trafik korkunçtur – daha çok data için ulaşım bölümüne bakın – ve ulaşım koşulları en iyi ihtimalle temeldir. İngilizce yaygın olarak mevzuşulmamaktadır, bu da daha kırsal alanlarda bağlarımsız seyahati zorlaştırabilir.

Bangladeş de çiğ olabilir: güzel manzaralar, insanlar ve yerler ile beraber, çok fazla zaruret ve çok oranda kirlilik ve kir görmeyi bekliyoruz. Tutucu giyinme, kalabalık taşımacılıkta oturma ve çeşitli koşulları deneyimleme konusunda rahat değilseniz, gelmeyin. Belki de duyduğum Bangladeş’in en iyi açıklaması “Hindistan’ın daha ham bir versiyonudur” – ancak bu karşılaştırma bile Bangladeş’te mevcut olan kültür çeşitliliği ve zenginliğinden ve bu küçük ama hareketli ülkenin pozitif yönde sürprizlerinden çok daha azdır. Orada yapan gezginler için mağaza var.

Bangladeş’e seyahat: Vizeler.

1. İlk önce: seyahatinizi rezerve etmeden önce mevcut politik durumu ve Bangladeş için ülkenizin gezi önerilerini denetim edin. Ülke geçmişte siyasi çalkantılar yaşadı ve vaziyet hızla değişebilir. Bangladeş için İngiltere gezi danışmanlığını burada bulabilirsiniz. İyi bir gezi sigortası yapmış oldurdığınızdan kesin olun.
2. Varış Vizesi. Dakka havaalanına uçuyorsanız, gezim için (turist vizesi) seyahat ediyorsanız ve 30 günden azca kalmayı planlıyorsanız, biroldukça ülkenin vatandaşları Bangladeş için Varış Vizesi alabilirler. Bangladeş vizesiyle ilgili güncel detayları buraya vardığınızda bulabilirsiniz.

3. Hindistan’dan karaya. Maitree Express uluslararası trenini Kalküta’dan (Hindistan) Dakka’ya götürdüm, sadece Hindistan ile Bangladeş arasındaki tren seyahati varışta vize için geçerli değil. Varış vizesi yazılırken, Hindistan ve Bangladeş içinde otobüsle geçilen kara sınırında bulunuyordu. Lonely Planet forumunda bu konuyu vizemi planlamak için yararlı buldum. Hindistan ve Bangladeş içinde trenle gezi ettiğim için, vizemi önceden birkaç ay önce Londra, İngiltere’deki Bangladeş Yüksek Komisyonu’nda aldım. İşlem süresi yavaştı (büyükelçilik pasaportuma yaklaşık 10 gün süresince tutuldu), bu nedenle önceden plan yapın! Vizem veriliş tarihinden itibaren 3 ay geçerlidir.

Hindistan’dan bir başka seçenek de Bangladeş vizenizi Kalküta’da (Kalküta) almak olacaktır. Haftada iki defa Maitree Express’e ek olarak, Kalküta’dan Khulna’ya uzanan ve Hindistan’dan Bangladeş’in cenup batısına doğru gitmek için yararlı olabilecek bir tren de var.

Bangladeş gezi Giriş: Gümrük ve Kültür.

4. Birazcık tarih. 1947 yılına kadar Bangladeş Hindistan’ın bir parçasıydı ve “Doğu Bengal” olarak biliniyordu. 1947’de Hindistan İngiliz sömürge yönetiminden bağlarımsızlık kazandığında, alt kıta da Hindistan ve Pakistan’a bölünerek tarihin en büyük göç krizine yol açtı. Birçok Hindu ailesi Pakistan’dan Hindistan’a ve Müslümanlar Hindistan’dan Pakistan’a taşındıkça 14 milyon fert sığınmacı oldu. Bangladeş, “Doğu Pakistan” olarak biliniyordu ve (Batı) Pakistan’daki İslamabad’dan yönetiliyordu – bu, biroldukça Bangladeşli için popüler olmayan bir şeydi. 1971’de Bangladeş (Hindistan’ın desteği ile) bağlarımsızlık için Pakistan’a karşı cenktı ve bugün olduğu bağlarımsız Bangladeş ülkesi oldu.

5. Bangladeş’in nüfusu, 14 milyonu başkenti Dakka’da olmak üzere şaşırtıcı bir 140 milyon. Sadece bu sayı her geçen gün artıyor – kırsal nüfusun gittikçe daha fazla olması tarımdan daha kazançlı ve güvenli bir iş arayışı için başkente geliyor. İşler zaman zaman birazcık kalabalıklaşıyor!

6. Dini çeşitlilik Bangladeş’in Müslüman çoğunluğu olmasına rağmen, ülke genelinde önemli bir Hindu nüfusu vardır. Chittagong tepelerinde kabile toplulukları da var ve Bangladeş’te Myanmar’dan artan sayıda göçmen var (hem mevcut Rohingya krizinden önce aynı zamanda özellikle beri). Ülkenin biroldukça yerinde Müslümanlar ve Hindular içinde dini bir uyum vardır, sadece başka yerlerde gerginlik devam etmektedir.

7. Arkadaşça bir merhaba Eğitilmemiş gözün hangi dinin kim bulunduğunu ayırt etmek zor olabilir – tüm Müslüman kadınlar saçlarını örtmez, bazı Hindu kadınlar saçlarını örter… neden önemli? Bangladeş’teki ana selamlama Müslüman “Asalaam Aleikum” dur sadece Hindular Bengalce “Nomoshkar” kullanıyor. Emin değilseniz, “günaydın” yada “selam” ile güvende oynayabilirsiniz!

8. Konukseverlik teklifleri Bangladeş vurgulamak (minimumından benim için) onun insanları olmalı. Ailenize (bayanlar – bir erkek veya solo ile gezi ediyorsanız – evli olduğunuzu söylemek en iyisidir) ve çay, akşam yemeği, öğle yemeği teklifleriyle ilgili çok (çoğu zaman arkadaşça) dikkat, beklenti almayı bekleyin. Kültürel olarak, Bangladeşli’nin misafirleri karşılaması önemlidir, bu yüzden birkaç kez tekrarlanmadıkça akşam yemeği davetlerini kabul etmek için baskı altında hissetmeyin, aynı şekilde yeni bir arkadaşınızla bir cha (çay) almak için birkaç dakika ayırabiliyorsanız, En sevmiş olduğiniz anılarınızdan birini yapabilir.

Bangladeş’te gezi: Pratikler.

9. Para. Bangladeş’te para birimi Bangladeşli Taka. Resmi olarak Bangladeş dışında kullanılamıyor, ancak Kalküta’nın Sudder Caddesi bölgesinde size Rupi karşılığında Taka verebilecek döviz dükkanları var. Hindistan’dan otobüsle geliyorsanız, turnuvalara dikkat etmenize rağmen sınırda para alışverişi yapabilirsiniz! Eğer içeri uçuyorsanız, Taka’nızı bir ATM yada döviz kontuarında havaalanına gdolayın. Bangladeş’teki döviz dükkanlarında USD’yi Taka’ya dönüştürmek en basit yoldur. Tüm ATM’ler yabancı kartları kabul etmez ve sık sık yutulan (eek) kart raporları vardır, bu yüzden kartınızı yuvaya itmeden önce kontrol edin. Vize banka kartımla Standard Chartered banka ATM’lerini kullandım ve sorunsuz çalıştığını gördüm.

10. Dil. Bangla (veya Bengalce) Bangladeş dilidir ve Hindistan’da konuşulan Bengalce ile büyük ölçüde aynıdır. Bulabileceğiniz en büyük fark, Bangladeş’te İngilizce konuşulan seviyelerdir: İngilizce, özellikle şehirlerin dışında yaygın olarak konuşulmamaktadır ve ulaşım, istasyonlarda vb. Duyurular İngilizce değildir. Gençlerin (örneğin öğrenciler) İngilizce konuşmaları daha eski nesillere bakılırsa daha olasıdır. Rakamlar Bangla alfabesinde yazılır, bu da trenlerin, uber kayıt plakalarının ve hatta tutarların koç sayılarının denetim edilmesi anlamına gelebilir. Eğer Bangla numaralarının iyi mi göründüğünü öğrenirseniz bir avantaj elde edersiniz!

11. Zamanlamalar ve hafta sonları. Bangladeş GMT + 6’da, Hindistan’dan 0,5 saat önde. Hafta sonu ya bir yahut iki gündür (ne iş icra ettiğinıza bağlı olarak) – hepimiz Cuma (müslüman sabbath) kapalıdır ve hükümet, banka ve (bazı) ofis çalışanları da Cumartesi günü kapalıdır.

12. Politik Gösteriler ve Grevler. Bangladeş’teki istikrarsız siyasi vaziyet göz önüne alındığında, siyaset ve gösterilerden kaçının. Hartals (grevler) sık, ulaşım kaosuna ve gösterilere niçin olabilir, tavsiye de iyi anlaşılır yönlendirmek ve biriyle karşılaşırsanız otelinizde söylemek (Bangladeş’te geçirdiğim süre süresince).

Ulaşım: Bangladeş’te Ulaşım.

13. Tüm yollar… .Dhaka neden olur. Bangladeş’teki seyahatin daha sinir bozucu unsurlarından biri, ülkenin farklı bölgeleri arasında seyahat etmenin sık sık Dakka’da durmak anlamına gelmesidir. Tren ile direkt şimal Batı’dan (örn. Rangpur & Rajshahi bölümleri) güney Batı’ya Dakka üzerinden trenle gitmek mümkündür, benzer şekilde Sylhet’ten (kuzey Doğu) Chittagong’a (güney Doğu) doğrudan trenle gitmek mümkündür. Otobüsler bölümleri Dakka’ya bağlar, sadece genellikle birbirine değil. Bundan dolayı Bangladeş’in hareketli sermayesini tanımak için biraz daha vakit ayırın!

14. Suya götürün. Güney Bangladeş’te her şey su ile ilgili. Su yolları ile ünlü olmasına karşın, Bangladeş’in su yolları aslen küçülüyor. Bakım ve tarama eksikliğinden dolayı, Bangladeş’in nehirleri silindi, bu da (büyük) nakliye ve feribotlar için daha azca kullanılabilir hale geldi ve aynı zamanda artan bir su baskınına niçin oldu. Bugün, Bangladeş kuru mevsimde 4.800km gezici su yoluna ve yağışlı mevsimde 8.000’den fazla su yoluna sahiptir. Köprü sıkıntısı sebebiyle feribotlar yaygındır (nehirler burada çok geniştir!) Ve lansman denilen gece feribotları, ünlü Sundarbans’ı keşfetmek için iyi atlama bölgeleri olan Dakka’dan Khulna bölümü ve Barisal şehirlerine giden güzergahı katlayın. .

Bangladeş’e meydana getirdiğim gezinin en önemli noktalarından biri Dakka’dan Morrelganj’a “Roket” raket vapurundaki yolculuğumdu – Bangladeş’teki en hızlı feribotlar olan bu 1920’ler gemileri artık yavaşlamak ve zamanda geriye gitmek için mükemmel bir yoldur. Biroldukça fırlatma (feribot) şüpheli güvenlik kayıtlarına haizdir ve tatiller esnasında tehlikeli bir şekilde aşırı yüklenebilirken, Roket iyi korunur.

15. Trene binin. Roket’te yavaş gezi etmenin yanı sıra, Bangladeş’te seyahat etmenin en iyi yollarından biri trene binmek. Demiryolu ağı eski olmasına karşın, trenler genel olarak rahattır (çatıya tırmanan yerlilerin bazılarını kopyalamamanız koşuluyla). Şehirlerarası trenler çoğu zaman iyi, konforlu ve güvenilirdir. Sadece posta trenleri yavaş, neredeyse her süre (çok) gecikmeli ve çok eski ve çürüyen demiryolu çalgıları kullanıyor. Tren yolculuğumda yerlilerle buluşmayı çok sevdim ve Parabat Express’teki Dakka’dan Sylhet’e trenle gezi eden iyi bir deneyim yaşadım.

Bangladeş Demiryolları internet sayfasında (İngilizce olarak mevcuttur) tren saatlerini denetim edin, ancak biletler çıkış yapacağınız tren istasyonunda bizzat rezerve edilmelidir – 5 gün önce rezervasyona açık trenler ve hızlı bir şekilde satış yapın! Treniniz tükendiyse, etrafa problem ve içerideki bir dükkandan yada tren istasyonuna bitişik bir bilet satın alabilirsiniz. Tüm denemeler başarısız olursa ve belirli bir trene binmeniz gerekiyorsa, en iyi seçeneğiniz gemiye bir kere girmek ve bilet denetimörü ile pazarlık yapmaktır…

16. Dakka trafiği için kendinizi hazırlayın. Dakka trafiği hakkında hikayeler duymuştum ve “o kadar da kötü olması imkansız” diye düşündüm. Kendinizi hazırlayın. Kasabayı geçmek için iki saat alışılmadık bir şey değil. Bundan dolayı biroldukça otobüs gezi etmenin bir yolu olarak yavaş ve rahatsız edici. Dakka sözde bir metro inşa ediyor .. Ama tamamlama görünürde hiçbir yerde.

17. Üç Tekerlekli Dakka’da gezinmek. Dakka trafiğini dolaşmanın en etkili yollarından biri, üç tekerlekli – ya (döngü) bir çekçekte yada otomatik çekçekte (CNG olarak adlandırılır). Bisiklet çekçekleri bir tek kısa atlamalarda mevcuttur ve gece kaçınılmalıdır – eşyalarınıza ve çekçeke inişli çıkışlı bir sürüş için asın! Özellikle geceleri Uber bana harika bir alternatif olarak önerildi. Bangla olmadan şoförle iletişim oluşturmak zor olabilir, ancak Dakka’da İngilizce konuşan samimi yerlilerle yardım etmeyi başardım.

18. Gezi ederken eşyalarınıza dikkat edin. Küçük hırsızlık bir sorundur – özellikle cep telefonlarında. Döngü çekçekleri açık bir hedeftir ve karanlıkta en iyi şekilde kaçınılır ve CNG’ler de hedeflenir. Eğer süslü bir telefonunuz var ise, Bangladeş’te kullanmak için ucuz bir telefon almayı düşünün. Trenlerde, çocukların açık pencerelerden eşyalarını kapmaya çalışmak için karanlıktan sonra arabaların çatılarına tırmanmaları ve birbirlerini sallamaları bilinir (aslına bakarsak buna şahit oldum) – pencerelerin kapalı olduğundan emin olun. Bu çoğunlukla küçük hırsızlıktır ve şiddetli kabahatları gördüğüm ve duyduğum şey, fırsatçı kapmaktan çok daha az bir mevzudur.

19. Otobüsler. Birçok otobüs, otoyol güvenliğinin olmadığı göz önüne alındığında, seyahat için en tehlikeli süre olan bir gecede çalışır. Sık sık kötü çarpışmalar olur, Dhaka – Chittagong otoyolu özellikle kötü şöhretlidir. Yol kenarındaki kolaylıklar (aka tuvaletler) de Bangladeş’te (özellikle kadınlar için!) Çok az ve çok arasındadır, otobüs yolculuğunu aramızdaki küçük mesane için bir karabasan haline getiriyor. Mümkünse trene binmenizi öneririm! Otobüslerde hanımlar genellikle otobüsün önünde (ve arkasındaki adamlarda) otururlar.