Yılın en karanlık ayında, pırıl pırıl Noel ışıklarının altında sıcak şarapların tadını çıkarmaktan daha iyi ne olabilir? Budapeşte, Avrupa’nın en iyi Noel pazarlarından bazılarını sunuyor, Aralık şenlikleri en sevdiğiniz şey ise kesinlikle şart.

Budapeşte Noel pazarları benzersiz, yerel olarak yapılmış hediyeler arıyorsanız ve ayrıca bazı Macar spesiyaliteleri yemek ve içmek istiyorsanız harika. İşte yaşam boyu Budapeşte yereline göre Budapeşte’deki en iyi Noel pazarlarımız.


En İyi Budapeşte Noel Pazarları

Budapeşte’nin En Büyük Noel Pazarı: Vörösmarty Meydanı

En büyük ve en uzun Budapeşte Noel pazarı, şehrin kalbindeki Vörösmarty meydanında gerçekleşiyor. Zaten Kasım başında başlar ve 1 Ocak’a kadar sürer. Sayısız yiyecek tezgahının ve zanaat satıcısının yanı sıra, her gün çeşitli Macar grupların ücretsiz konserlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Budapeşte, el işi seçiminden gurur duyuyor ve neyse ki satılık şeyler yerel sanatçıların otantik parçaları – bazı geleneksel şeyler ve daha da çağdaş tasarım.

İçeriden ısınma ipucumuz: Muhteşem görünümlü Szamos pastanesinde bir parça kek alın (1 Váci caddesi). En sevdiğimiz kahve-karamel aromalı torte.

  • 1051 Budapeşte, Vörösmarty Meydanı
  • 8 Kasım 2019-1 Ocak 2020


Budapeşte’nin En Güzel Noel Pazarı: St. Stephen Bazilikası Pazarı

Daha küçük boyutuna rağmen, birçok ziyaretçi Noel pazarına St Stephen Bazilikası’nın önünde favori oyu olarak oy veriyor. Küçük buz pateni pisti ve meydanın ortasındaki muhteşem Noel ağacı, arka planda muhteşem kilise ile mükemmel fotoğraf ops sunuyor.

Bu yeri başka ne özel kılıyor? Özel tasarımlı ışık gösterimi St Stephen’ın cephesinde sergileniyor. Son yıllarda her iki saatte bir olmak üzere iki tür gösteri vardır: “geleneksel” ve 3D gözlüklerinizi pazarın herhangi bir satıcısından satın alabileceğiniz bir 3D.

“Advent Bazilika” Kasım ayının son haftasında başlıyor ve 1 Ocak’a kadar tadını çıkarabilirsiniz.

İçeriden ısınma ipucumuz: Zrínyi ve Sas caddesinin köşesindeki The Box Donut Shop’ta kare şeklindeki muhteşem donutlardan birinin tadını çıkarın.


Budapeşte Noel Pazarı Yerlilerin Nereye Gittiği: Óbuda

Óbuda (‘Eski Buda’) Buda tarafının kuzeyinde yer alır ve güzel bir belediye binası ile büyüleyici bir eski kenti vardır. Önünde her yıl daha büyük bir buz pateni pisti, romantik görünümlü bir atlıkarınca ve çok sayıda ücretsiz konser bulunan bir Noel pazarı var.

2018 yılında Óbuda Noel ağacı, Hellowood grubunun sanatçıları tarafından yapıldı ve onu oluşturmak için kullanılan odun, ısıtmak için kullanan muhtaç ailelere bağışlandı.

Óbuda Noel pazarı Noel’den dört hafta önce başlar ve 23 Aralık’ta sona erer.

Bu daha az turistik atmosferi yaşamak için Batthyány tér’deki H5 yerel trenine binmenizi ve Szentlélek tér’de inmenizi öneririz. Oraya vardığınızda Aquincum Müzesi gibi bazı Roma manzaralarını ziyaret etmenizi öneririz – bu yerin Roma İmparatorluğu için ne kadar önemli olduğunu öğreneceksiniz!

İçeriden ısınma ipucumuz: Esernyős’te (2 Fő kare) özel kahvenin tadını çıkarın.Budapeşte Dışındaki En İyi Noel Pazarı: Szentendre, Macaristan

Budapeşte’nin merkezinden sadece yarım saat sonra parke taşlı sokakları ve renkli eski evleri olan pitoresk bir kasaba olan Szentendre’ye ulaşabilirsiniz. Büyük şehrin dışında bir şey görmek istiyorsanız Budapeşte’den mükemmel bir günlük gezi! Advent Marketleri genellikle Noel’den dört hafta önce başlar ve Ocak ayının ilk hafta sonuna kadar sürer.

Bölgeden çok sayıda yerel sanatçı ve yapımcıyı davet ediyorlar ve ana meydandaki doğum sahnesi ilgi odağı. Szentendre, Macaristan’ın sanat başkenti olarak da bilinir, bu nedenle sergileri ısıtmak ve eğlenmek için her zaman bir galeriye girebilirsiniz.

Budapeşte’den Szentendre’ye gitmek için hedef Szentendre ile H5 yerel trenine binin, eski şehir tren istasyonuna sadece birkaç adım uzaklıktadır.

İlgili Makale: Prag’ın En İyi Noel Pazarları


Budapeşte Noel Pazarlarında Ne Yenir?

Et sevenler Macar Noel pazarlarını ziyaret ederken cennette olacaklar, ancak vejetaryenler de bazı seçenekler bulabilir, bu yüzden endişelenmeyin.

Herkesin Macar mutfağı hakkında bildikleri ilk şey, yerli halkın büyüsü olarak Goulash – veya Gulyás’dır. İster çorba ister güveç olsun, sığır eti ve kırmızı biberden yapılır ve soğuk bir günde ısınmak için mükemmel bir yemektir. Diğer et çeşitlerinden yapılmış kırmızı biber bazlı benzer yemekleri de bulabilirsiniz: Tavuk Paprikash, tercihen Nokedli adı verilen taze yapılmış köfte ile de bir zorunluluktur.

Sosis hayranları da hayal kırıklığına uğramayacak. Macaristan’da üç ana geleneksel sosis türü vardır: lezzetli ‘Kolbász’ terbiyeli – tabii ki – bol miktarda kırmızı biber ve iki çeşit ‘Hurka’: domuz karaciğeri ve domuz kanı. Hiçbirini denemekten korkmayın, Hurkas içlerindeki pirinç sayesinde yumuşak ve genellikle kremsidir. Sosisleri hardal veya yaban turpu içine daldırın ve onunla birlikte büyük bir dilim beyaz ekmek yediğinizden emin olun!

Lahana dolması (‘töltött káposzta’) da Noel’deki her Macar masasında. Kırmızı biber, kıyma ve pilavlı lahana turşusu, tüm fermente gıdalar gibi karnınız için lezzet açısından zengindir ve mükemmeldir. Ekşi krema ister misiniz? Cevap her zaman evet! Süt ürünleri yiyemediğiniz sürece, yani. Macarlar hemen hemen her şeye ekşi krema (‘tejföl’) koydu, gerçekten kırmızı biber şöhretini hak edecekti. Lahana dolması da ikinci akşam yemeği olarak gece yarısı servis edilen düğün partilerinde temel bir öğedir.

Bu pazarlarda, tipik bir kızarmış gözleme, ünlü “lazos” u da göreceksiniz, ancak deneyimlerimize göre, bunları önceden önceden hazırlıyorlar. Gerçekten taze bir parça aldığınızdan emin olun ve tüm Topingler tarafından cazip olmayın: yerliler onu sadece sarımsak, ekşi krema ve peynirle yiyecektir – kombinasyonunuzu seçin.

Tabii ki, tatlı ikramlar olmadan Noel pazarı yoktur. Macaristan’da alabileceğiniz en klasik şey, dışarıda karamelize edilmiş, genellikle tarçın, ceviz veya bademle yuvarlanmış içi boş bir hamur işi olan baca kekidir (“kürtőskalács”). Genellikle diğer ülkelerde de bulabilirsiniz, ancak otantik kürtőskalács Transylvania’dan geliyor. Söylemeye gerek yok, Nutella, dondurma, hindistancevizi veya çılgın yeni lezzetlerle mahvetmeyin. Bu, herhangi bir iyileştirmeye ihtiyaç duymayan bir şey!

Flódni, harika bir Macar Yahudi pastası da bazı pazarlarda satılıyor. Bazilika’nın önündeki “Rachel’ın Flódni” duraklarında en iyiyi arayın! Dört klasik malzemeyi cennet kombinasyonunda birleştirir: ceviz, haşhaş tohumu, elma ve erik reçeli. Kış tatillerinin bir lezzeti varsa, Macaristan’da budur.


Budapeşte Noel Pazarlarında ne içilir?

Budapeşte’de kışın başlıca içeceği, ruh ısıtan baharatlara sahip mulled şaraptır. Genellikle kırmızı şaraptan yapılır, ancak beyaz versiyonunu da bulabilirsiniz. Dikkatli olun ve daha kaliteli şaraptan yapılmış bir tür elde etmeye çalışın. Seçimimiz, Bazilika’nın önündeki Divino standı – aynı adı taşıyan şarap barı, itibarlarına zarar verme riski taşımaz!

Çok soğuk olduğunda, daha güçlü bir şey göndermek gibi hissedebilirsiniz. İki tür Macar çekimi vardır. Acı bitkisel tadı umursamayanlar için, 1790’dan beri yapılan 40’tan fazla bitki türünden yapılmış Zwack Unicum’u öneriyoruz. Daha tatlı notaları seviyorsanız Unicum Szilva’nın daha hafif bir versiyonu var.

Diğer klasik içecek, Macaristan’da yetişen herhangi bir meyveden yapılabilen güçlü bir meyve brendi olan pálinka’dır. Tipik olarak alkolün yaklaşık% 40-50’si, bazen daha da fazlası ve birçok aile kendileri yapar. Kırsal kesimde bir Macar ailesini ziyaret edecek kadar şanslıysanız, büyük olasılıkla sizin için ev yapımı pálinkalarını sunacaklar ve bunu reddetmek gerçekten kaba bir şey.

İlgili Makale: Budapeşte Gece Hayatı ve Ruinbar Rehberi


Budapeşte’de Noel pazarları satın almak için ne?

Fuarlarda çok sayıda modern tasarımcı ve sanatçı bulacaksınız ve çok çeşitli ürünler sunuyorlar. Yaratıcı enerji dolu ve kesinlikle uzun yıllar Budapeşte gezinizi hatırlatacak bir zevk bulacaksınız. Çin yapımı hediyelik eşyalar almak yerine onları desteklemenizi öneririz.

Ama daha klasik ürünler hakkında konuşalım!

Çok geleneksel bir şey zencefilli kurabiye, ya da Macarların aslında dediği gibi, ballı ekmek (‘mézeskalács’). İnce şeker sırları ile süslemek başlı başına bir sanat şeklidir. Çoğu sıvı altınla yapıldığı için genellikle bal satıcıları tarafından satılır. Balın kendisi iyi bir hediye fikri: Macaristan dünyanın en iyi üreticilerinden biridir. Ayrıca yandığında muhteşem kokulu mum mumları da bulabilirsiniz.

Ahşap aletler ve oyuncaklar da Macar fuarlarında yaygındır, özellikle Transilvanya’da uzun bir ahşap oymacılığı geleneği vardır. Vörösmarty meydanında genellikle demir eşyaların otantik bir şekilde nasıl yapıldığını görebileceğiniz bir demirci atölyesi bulunur.

Macaristan’da çömlekleri kaçırmak imkansız. Zsolnay ve Herend’in süslü porselen ürünlerini özel mağazalarda satın alabilmenize rağmen, pazarlar harika bir dizi – çok daha uygun fiyatlı – seramik parçaları sunuyor. Her tarz ve çeşit var, her hane için bir şey.


Macar Noel gelenekleri

Noel Baba’nın Noel’de Macaristan’da bu kadar mevcut olmadığını görünce şaşıracaksınız. Bunun nedeni, 6 Aralık’ta kendi günü olması. Yerel geleneğe göre, önceki gece boyunca Macar çocuklara küçük hediyeler getiriyor, çocukların pencerede bıraktığı ayakkabılarda şeker, çikolata, fındık ve meyve dolu kırmızı bir çanta bırakıyor. Tabii ki, çocuklar daha önce temizlemeli! Muhtemelen sonunda ebeveynlerin işi olmadığı tek zaman. Bu yıl davranamayan çocuklar da paketlerinde bir tür altın veya gümüş renkli değnek alırlar – aslında çoğu çocuk yine de bir tane alır.

24 Aralık Macaristan’da yakın aile üyelerinin bir araya geldiği, Noel ağacını süsledikleri, birbirlerine hediyeler verdikleri ve yedikleri en önemli gün. Çok. Öyleyse Noel Baba olmasaydı hediyeleri kim getirir? Bebek isa. Dürüst olmak gerekirse, asla hediyeler getirirken resmedilmedi, nasıl seyahat ettiğinden emin değiliz.

Bu nedenle, 24’üncü Budapeşte’de en sessiz gündür, toplu taşıma öğleden sonra gece moduna geçer, çoğu işletme ve restoran kapalıdır ve geceleri çok az yerliden dışarı çıkar. Budapeşte’de bu günleri geçiriyorsanız zaman içinde bir masa rezerve etmek iyi bir fikirdir, ancak aç kalırsanız her zaman fuarlarda bir şeyler alabilirsiniz.

En azından kışın Budapeşte’deyken görmeniz gereken bir şey daha var: Şehir Parkı’ndaki Városligeti gölündeki devasa açık hava buz pateni pisti. Muhteşem mimari ile çevrili, daha soğuk aylarda en romantik yer! Zaten 19. yüzyılda popülerdi ve gölün etrafında paten uzun, zarif eteklerinde bayanları hayal etmek çok eğlenceli! Gelecekteki kocayla da tanışmak için mükemmel bir fırsat sağladı. Pist genellikle Kasım ayından Şubat ayına kadar açıktır ve orada paten kiralayabilirsiniz.

Budapeşte’de mükemmel bir kış gününü bitirmek için Széchenyi Termal Banyoları’na yürümek ve buharlı açık termal havuzda oturmaktan daha iyi bir şey yoktur. Yeterince şanslıysanız suda satranç oynayan yaşlı beyleri yakalayabilirsiniz!