Bir sonraki seyahatinizi planlayan manevi bir gezgin misiniz? İşte dünyada, sadece hippi kasabalarından daha fazlası olan 10 manevi yer. Zihninizi ve bedeninizi gençleştirecek bir kaçış arıyorsanız, bu liste başlamak için harika bir yer.

Dünyanın dört bir yanındaki kutsal kabul edilen yerler yeni bir şey değil. Stonehenge oluşumundan Hawaii Adalarının gücü ve kutsallığına, enerji girdapları Sedona ve çakra merkezleri Dünyanın her yerinde, daha fazla insanın Dünya ve Evren ile derin bir bağ hissettiği yerler olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktur.

Seyahate ilk başladığımda, böyle yerlerden ne yapacağımı bilemedim. Onlara ‘hippi kasabaları’ derdim, daha ruhsal gezginleri çağırmaya meyilli olduklarını ve onlardan gerçekten hoşlandığım bir şey olduğunu bilerek. İşler daha rahat ve daha bağlı hissediyordu ve kendimi halkımla birlikteymiş gibi hissettim.

Bu tür yerlere seyahat etmeyi sever misiniz? Bence birçoğumuz için, dünyadaki manevi yerler gevşemek ve kendimize geri dönmek için mükemmel yerlerdir. Bunlar favorilerimden 10 tanesi:

10. Ubud, Bali

Pura Taman Saraswati veya Ubud Su Sarayı

Ubud kasabasını daha önce duymuşsanız, muhtemelen Ye, dua et, Aşk, kahramanı Bali’ye seyahat eden ve Ubud’da vakit geçiren ünlü kitap ve film. Orada, yaşamını tamamen değiştirmeye yardımcı olan bir deneyim olan Ketut adlı ruhsal bir şifacıdan çok şey öğrenir.

Bugün, Ubud hala aynı maneviyat duygusunu koruyor. Kasaba hepsinden biraz var: yoga bolluğu, sakin pirinç tarlalarına dağılmış Balili tapınakları, Vegan gıdası, yemyeşil manzaralar ve daha fazlası. Pek çok gurbetçilerin ve dijital göçebelerin Ubud’u ev üssü haline getirmesinin bir nedeni var! Görülmeye değer yerlerden biri Goa Gajah veya oyulmuş bir mağara ve tapınak olan “Fil Mağarası” dır. Diğerleri arasında çok güzel ve daha az ziyaret edilen bir su tapınağı olan Gunung Kawi Sebatu ve yukarıda gösterilen Ubud Su Sarayı sayılabilir. Ayrıca, Tirta Empul’un kutsal sularını ziyaret etmeyi de düşünün (genellikle “Kutsal Su Tapınağı” olarak adlandırılan “Kutsal Su Baharı” anlamına gelir).

Bu arada, Ubud, her nişe en az bir tane sığacak şekilde saymak için çok fazla yoga merkezi sunmaktadır. Ada ayrıca bir yıllık ev sahipliği yapıyor BaliSpirit Festivali Her bahar. Festival yoga, meditasyon, dans, nefes nefese, ses şifa, müzik ve kişisel gelişim etrafında yoğunlaşıyor.

Ubud’a gelen bir ziyaretçi, tüm bu geziyi, oradaki çiğ vegan mutfağının tadını çıkararak kolayca geçirebilir. Aslında, Bali mutfağının büyük bir kısmı vegan gıdalardan oluşmaktadır. Mükemmel Bali tarzında, geleneksel yemek hazırlamanın yolu bir dua ve öğünler için bir lütuf gerektirir, bu yüzden yemek yemek bile Ubud’da manevi bir deneyim olabilir.

Ubud’a ve genel olarak Bali’nin en büyük dezavantajı, overtourism. Bali hakkında bir şey öğrenildi ve trafik sıkışıklığı yaygınlaştı. Bu sebeple en sevdiğim manevi nokta değil.

9. Srithanu, Tayland

Srithanu üzerinde bir ada gün batımı

Srithanu, Tayland, Koh Phangan Adası’nın batı tarafında, anakara’nın güneydoğu kıyılarında küçük bir köy ve balıkçı limanıdır. Ada, yabancı ziyaretçi kitlelerini parti sahnesine çeken aylık “Dolunay Partileri” ile ünlüdür. Bununla birlikte, alanın manevi bir yanı da vardır: efsaneye göre Koh Phangan, adaya kendine has manevi ve iyileştirici özellikler kazandıran bir kuvars kristalleri tepesinde oturuyor. Bu efsanenin kökenleri bilinmemektedir, ancak hikaye sağlık ve dönüşüm hakkında derinlemesine ilgilenen yerel bir topluluk tarafından benimsenmiştir.

Srithanu genellikle “ruhsal olarak odaklanmış ve sağlık bilincine sahip olduğu için“ adanın ruhsal merkezi ”ve“ Yeni Çağ zihniyetine ”sahip olarak tanımlanır. Köy yoga okulları ve öğretmenleri, vegan ve vejeteryan yiyecekleri ve bütünsel uygulayıcılarla doludur. Ayrıca güzel bir kumlu plaj şeridi bulacaksınız. Akşamları, canlı davul çalma veya şarkı söyleme duymak için Srithanu’nun sakin kafe veya restoranlarından birinde takılın.

Srithanu ve Koh Phangan’da genel olarak sayısız yoga merkezine giriş yapıldı. Bazıları meditasyon, bazıları ise spa terapileri, bazıları ise stand-up paddle board gibi açık hava etkinlikleridir. Bundan seçilecek çok insan var, herkes için bir tane olmak zorunda.

8. Goa, Hindistan

Bom Jesus Barok Bazilikası 1605 yılında tamamlandı.

Hindistan’ın en küçük eyaleti olan Goa, ülkenin batı kıyısındaki Bombay’ın yaklaşık 300 mil güneyindedir. Devlet, 450 yıl boyunca Portekizli bir sömürge olduğu için farklı stillerin karışımını sergiliyor; Bugün, hem Katolik katedralleri hem de Hindu tapınakları kentin her yerine dağılmış durumda. Sık sık dini bayramlar ve çeşitli inançlardan yapılan törenler manevi bir atmosfer yaratmaktadır.

Yukarıda gösterilen Barok Bazilikası Bazilikası, eski Mahadeva Tapınağı, kırmızı ve turuncu Maruti Tapınağı ve nehir kıyısındaki Shri Damodar Tapınağı’nı ziyaret edin.

Hindistan’da yoga ve meditasyon çok önemlidir. Yoga, Hindu inancının temel bir pratiğidir, meditasyon ise Budizm ile olan yakın bağları nedeniyle aynı derecede değerlidir. Goa, yoga ve meditasyon katılımı için popüler bir yerdir ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda uzunluk, fiyat ve tarz bakımından çeşitlilik gösterir.

7. Tulum, Meksika

Tulum
Tulum’daki pek çok cenote

Daha önce Tulum’nun yeri olduğu hakkında yazmıştım. Zaten manevi doğasına işaret ediyor. Dinozorları yok eden asteroitin, günümüz Tulum’unun oturduğu Yucatan yarımadasında Dünya’yı vurduğuna inanılıyor. Cancun’un 80 mil güneyinde yer almaktadır ve o zamandan beri bölge özel bir enerji türüne sahiptir. 1200’lerin başında, Maya halkı Tulum’u tapınak inşa edecekleri bir yer ve seçkin bir şehir olarak seçti ve şimdi bu kentin kalıntıları dünyanın her yerinden ziyaretçi çekiyor.

Maya maneviyatı da bölge üzerinde kalıcı bir etki bıraktı. Birincisi, tapınaklarının kalıntıları bir zamanlar tanrılara ve tanrıçalara taptıkları yeri ifade ediyor. Ayrıca, bölgedeki cenotes, doğal tatlı su havuzları, manevi merkezleri olarak tanıdı.

Bugün, Tulum manevi ziyaretçiler için büyük bir merkez üssü haline geldi. Kasabanın her tarafına dağılmış sayısız yoga ve arabuluculuk stüdyosu değil, son yıllarda ortaya çıkmış olan tatil köyleri farklı türlerdeki yoga merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Yerel kaplıcalar, iyileşmeyi teşvik etmek için bölgenin doğal enerjik özellikleri ile çalışır ve birçoğu, bir buhar banyosunun katılımcıları toprağa bağladığı ve zihni, vücudu ve ruhu temizlediği Temazcal’ın antik arınma ritüeline katılma şansı sunar.

6. Ibiza, İspanya

Es Vedrà, Ibiza kıyılarında

Bir diğeri enerji girdabı konumu, Ibiza, adanın kıyılarında okyanusun derinliklerinden çıkan devasa bir kireçtaşı kayası olan Es Vedrà’ya ev sahipliği yapmaktadır. Bu sadece bir kaya değil, efsaneye göre Es Vedrà’nın batık Atlantis şehrinin tepesinde olduğu söyleniyor.

Bu kayanın, Kuzey Kutbu ve Bermuda Şeytan Üçgeni ile aynı kategoriye giren, güçlü bir manyetik alana sahip olduğu konusunda birçok iddia var. Es Vedrà’nın kireçtaşı, Tulum’daki Maya harabelerinde ve Mısır Piramitleri ve Stonehenge gibi diğer güçlü enerji noktalarında bulunanlarla aynıdır. Bu kalkerin mümkün olan maksimum enerji konsantrasyonunu taşıdığına inanılmaktadır. Ibiza’ya gelen birçok ziyaretçi, orada özel bir şifa, ilham verici veya meditatif enerji hissettiğini iddia etti.

Adanın kendisi sayısız şifacı ve yogiye ev sahipliği yapmaktadır ve birçok farklı yoga merkezi dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmektedir. Renklerin EviIbiza’nın tepelerinde oturan bir şifa merkezi, ziyaretçilerin yaşamlarında dengeyi bulmalarına ve çevrelerindeki dünyayla bağlantı kurmalarına yardımcı olmayı amaçladığı için adanın manevi anlamını kusursuz bir şekilde yansıtıyor.

5. Sedona, Arizona

Havasu Şelaleleri’nde, Sedona’daki bir enerji girdabına oldukça yakındır.

Gardiyan Arizona’daki bu kırmızı kaya kasabası, “Amerika’nın yeni başkenti” olarak nitelendirildi ve sakinleri “duvarsız bir katedral” olarak adlandırıldı; Yine de diğerleri “ruhani bir mekke” olarak adlandırdı. Peki Sedona hakkında bu kadar özel olan nedir?

Birincisi, Sedona sadece birinin değil, aynı zamanda dört güçlü elektromanyetik toprak enerjisinin noktaları olduğuna inanılan enerji girdapları. Bu girdaplardan biri, 1956 yılında inşa edilen ve bir zamanlar “insan ruhunu Tanrı-koğuşunu teşvik edecek şekilde Tanrı ile yüklü bir ruhsal kale” olarak adlandırılan büyük bir kilise olan Kutsal Haç Şapeli’dir. Girdapların Sedona’nın elverişli olduğu kanıtlandı. Dua, meditasyon, zihin-beden şifa ve diğer manevi aktiviteler, şehri geri çekilmek için popüler bir destinasyon haline getiriyor.

Sedona, kaplıcalar, sağlık merkezleri, şifacılar, yoga eğitmenleri ve daha pek çok şeyle dolu. Doğa yürüyüşünden şifa masajına, hipnoterapiye kadar her şeyi bulacaksınız. Kasaba yıllık bile ev sahipliği yapıyor Sedona Yoga Festivali yoga, ses şifa, kutsal müzik, meditasyon ve sağlıklı beslenme alanlarında 200’den fazla sınıf, atölye ve etkinlikle. Tarzınızdan bağımsız olarak, Sedona’da güçlü bir manevi deneyime sahip olmak zorundasınız.

4. Hawaii

Enerji Girdapları: Bunlar Neler, Neredeler ve Neden Ruhsallar?
Maui’deki Haleakalā Volkanı

Olmuştur herkes Hawaii Adaların onlar hakkında eşsiz bir manevi anlamda olduğu konusunda hemfikirdirler. Belki de halk arasında sıcak, dostane bir tavır, toprağa saygı, ya da adaları sarsan genel olarak yavaşlama ve yeniden bağlantı hissidir; Ne olursa olsun, Hawaii’nin özel bir şeyi var.

Tarih boyunca kuvvetli bir Hawaii maneviyatı anlayışı, günümüzde her biri kendi hikayesi olan adaların etrafında sayısız manevi bölgenin varlığına yol açmıştır. Neredeyse her adada Hawaii’nin manevi özü için önemli olan en az bir özel nokta vardır. Dikkate değer bazı yerler güneydoğu Maui’deki Haleakalā Volkanı, Molokai’nin Hālawa VadisiKauai’nin Wailua’sındaki yedi kutsal bölge ve Büyük Ada’nın Mauna Kea’ı (tüm Hawaii’deki en yüksek nokta).

Günümüzde adaların her tarafında çeşitli yoga merkezlerine rastlanmaktadır. Sörf de Hawaii’nin dikkatinde ve bağlantısında rol oynar. Bu arada, Hawaii mutfağının çoğu deniz ürünleri ve tropik meyveler gibi taze, doğal yiyeceklere önem verir, bu nedenle adalarda sağlıklı beslenmek manevi arayışınızla birlikte kolay ve zevklidir.

3. Angkor Wat, Kamboçya

Dünyadaki 10 Manevi Mekanlar
Görkemli “Dünyanın Yedinci Harikaı”

Angkor Wat, yalnızca dünyanın herhangi bir yerindeki en büyük dini anıt değil, “Dünyanın Yedinci Harikaı” olarak adlandırıldı. Bu Kamboçyalı tapınak kompleksi, Hindu tanrısı Vishnu için 12. yüzyılın başlarında inşa edildi ve sanatsal olarak minyatür bir kopyası olarak tasarlandı. Evren. Bugün, tapınak birçok Budist rahipe ev sahipliği yapıyor.

Angkor Wat’ı çevreleyen Angkor Them, Bayon Tapınağı, Ta Prohm ve Preah Khan gibi başka tapınaklar da vardır. Bütün bunlar sadece maneviyatın burada büyük bir rol oynadığını göstermeye devam ediyor! Bölge ayrıca, üç ila yedi gün arasında değişen sayısız yoga ve meditasyon merkezine da ev sahipliği yapıyor. Sağlıklı yiyecekler, Khmer mutfağının büyük ölçüde sebze, balık ve otlar gibi taze, sağlıklı içeriklere dayandığı yakındaki Siem Reap kasabasında da yaygın olarak bulunmaktadır.

Kamboçya gezisi Angkor Wat’ı ve etraftaki tapınakları görmek, yoga seansını tamamlamak ve taze, sağlıklı yemeklerin tadını çıkarmak, mükemmel bir ruhsal deneyime sahip olmak için ihtiyacınız olan şey olabilir.

2. Shasta Dağı, Kaliforniya

Dünyadaki 10 Manevi Yerler
Kuzey Kaliforniya çayırları Shasta Dağı kuleleri

Oregon-California sınırının 60 mil güneyinde, 14.000 ayak yüksekliğindeki aktif volkan ve Cascades Sıradağları’ndaki en yüksek ikinci tepe olan Shasta Dağı’na oturur. Shasta’nın ilginç bir kulesi var: Yerli Amerikan kabilelerinin bazıları tarihsel olarak volkanın olabileceğine inanıyor. Evrenin merkezi ve hatta Yaratıcının doğduğu yer.

Shasta dağı olduğuna inanılmaktadır kök çakrası Dünyanın birçoğu, güvenlik hissi için topraklı, sağlam bir yapıya bakıyor. Shasta Dağı’nın ziyaretçilerinin çoğu arayan insanlar manevi gelişim, aşkınlık veya iyileşme; aslında, etrafta dağın ziyaretçilerinin yarısı Dağın enerjik özelliklerini deneyimlemek isteyenler, çoğu zaman dünyanın her yerinden gelenler.

Bu yeni turizme yanıt olarak, Yeni Çağ tarzı dükkanlar dağın dibinde şehrin her yerine yayılmış, yakındaki sağlıklı yaşam merkezleri doğal şifa yöntemleri sunmakta ve yıl boyunca dağda sayısız manevi inzivaya yer verilmektedir.

1. Adem’in Zirvesi, Sri Lanka

Dünyadaki 10 Manevi Yerler
Adem’in Zirvesi’nin ardında muhteşem bir Sri Lankalı gündoğumu

Merkez dağlık bölgede yaklaşık 7.500 feet yükseklikte durmak Sri Lanka, Adam’ın Zirvesi ülkenin en ünlü dağıdır ve iyi bir sebeple. Zirvenin en üstündeki kayadaki beş ayaklı bir çöküntü, dağın (aynı zamanda Sri Pada veya “kutsal ayak izi” olarak da adlandırılır) dört dine kutsal bir yer olduğunu düşündü: Budistler bunun Buda’nın ayak izi olduğuna inanıyor; Hindular ayak izinin Shiva’ya ait olduğunu düşünüyor; Hristiyanlar ve Müslümanlar, Adem’in Cennet Bahçesi’ne ilk adım attığını düşünüyor.

5.000’den fazla çökmekte olan taş basamaktan oluşan dağa tırmanma yürüyüşü, çoğu Budist olan ve Adem’in Zirvesini hac olarak gören hem turistler hem de Sri Lankalar tarafından seviliyor. Her yıl aralık ayından mayıs ayına kadar çoğu kişi, güneşin doğuşunda zirvede olmak için gece yarısı sessizlik ve saygıyla iki-dört saatlik tırmanışı tamamlar. Zirveye çıktıktan sonra, gruplar kendilerini dua ve meditasyonla meşguller. Sezon dışı zamanda yürüyüş yapmak da mümkündür, ancak parkur aydınlatılmayacağından kendi ışığınızı getirin.

Yakındaki Sri Lankalı bölgelerinde yoga ve meditasyon inzivaları yaygındır. Özellikle Sri Lanka’da daha özel bir deneyim yaşamak için Adam’ınızın Zirvesi ile bisiklet sürünüzü eşleştirin. Bütün yiyecekler de, meyve, sebze, pirinç ve hindistancevizi ülke mutfağının büyük bir bölümünü oluşturduğundan Sri Lanka’da önemli bir rol oynamaktadır. Vücut ve zihinle yeniden bağlantı kurmak için Sri Lanka mutfağında sağlıklı malzemelerden yararlanın.

2020'de ziyaret edilebilecek dünya çapında 10 manevi yer. Zihin ve bedeninizi gençleştirecek bir kaçış arıyorsanız, bu liste başlamak için harika bir yer. #SpiritualTravel

Zihninizi ve bedeninizi gençleştirecek bir kaçış arıyorsanız, bu liste başlamak için harika bir yer. Bu, Dünyadaki her manevi noktanın bir listesinden uzakta olmasa da, favorilerimin ve denenmiş ve doğru noktaların çoğunu içerir.