Dünyanın en ıslak yerlerinden biridir. Batı Ghats’ın Sahyadri sıradağlarında bir biyoçeşitlilik noktasıdır. Güney Hindistan’ın en temiz köylerinden biridir. Bir swayambhu lingam ile manevi ve dini bir yerdir. Ve bu da doğal bir harikadır. Karnataka’nın Uttara Kannada bölgesindeki Yana köyü yakınlarındaki Batı Ghats’ın yoğun yeşil ormanlarının ortasında duran dev kireçtaşı karstik kaya çıkıntılarından bahsediyorum.

 

Yana kayaları olarak anılan bu kayaçlar, yeşil peyzajın ortasında 300 ila 400 feet arasında yükselir. Bu kayalar burada birçok yerde görülebilse de, en popüler iki tanesi de en büyük ve en uzun olanlardır. Bhairaveshwara Shikhara 390 metre yüksekliğinde, Mohini shikhara ise 300 metre yüksekliğinde. Bu hava koşullarına dayanıklı kayalar, korozyon nedeniyle ürkütücü şekiller oluşturur ve su altı yayları ve yağmur etkisi nedeniyle içlerinde mağaralar vardır. Böyle bir mağara swayambhu linga’ya (dikit ve sarkıtlardan oluşan) ev sahipliği yapar ve bu lingamın etrafında Bhairaveshwara tapınağı oluşur.

 

Bu devasa siyah kireçtaşı karstik kayasının dibinde bulunan bu Bhairaveshwara tapınağı, özellikle festivaller (Shivaratri) ve ilahi abdestler için yerliler arasında son derece popüler. Her iki kaya da efsanelere ve zengin kültüre sahiptir. Bir yabancı olarak, bu kültürü anlamak biraz zaman alır, ancak ana doğanın muazzam yaratımlarından birine kesinlikle hayran olabilirsiniz. Mağaraların içi endemik yarasalara ve kırlangıçlara ev sahipliği yaparken, kayaların üstü raptorlara ev sahipliği yapar ve çevredeki ormanlar renkli kelebekler, kaplanlar, leoparlar, tembellik ayıları, kral kobraları, makak ve çok daha fazlası.

Düzenli bir turist için Yana, orman yürüyüşleri, kuş gözlemciliği, bozulmamış doğa, ilginç kaya oluşumları ve hatta yaban hayatı manzaraları hakkında her şeyi sunar. Teknik bir dağcıya, Yana Karnataka’daki en iyi crags ve kaya tırmanışlarından bazılarını sunar. Bir araştırmacı için Yana, flora, fauna ve şifalı bitkilerin sonsuz bir listesine ev sahipliği yapıyor. Bir hacı için Yana, günahlarından kurtulma şansı sunar.

 

Gördüğünüz gibi, Yana’nın her türlü insana hitap eden birden fazla yönü var. Bana göre, Karnataka’nın ormanlarında, her biri farklı bir tarafı keşfetmek için birçok ziyaret isteyen yalın büyülü bir yer. Doğa severler, yürüyüşçüler ve kaya tırmanışçıları için bir yer ziyaret gerekir!

 

Ziyaret etmek için en iyi zaman:

Ormanları tam ihtişamıyla görmek istiyorsanız musonlar Yana’yı ziyaret etmek için en iyi zamandır. Bununla birlikte, şiddetli yağmurlar herkesin çayı değildir ve bu nedenle muson ve kış mevsimi her türlü ziyaretçi için idealdir. Yana tüm yıl boyunca teknik olarak araştırılabilse de, yaz aylarında oldukça sıcak ve nemli olabilir.

 

Oraya nasıl ulaşılır:

En yakın havaalanı Hubli olacaktı, ancak Goa Uluslararası havaalanı ve Bangalore uluslararası havaalanı en iyi pan Hindistan bağlantısını sunuyor.

Hubli, Ankola ve Kumta size en yakın tren istasyonu olacaktır.

Otobüs istasyonları söz konusu olduğunda Sirsi, Gokarna ve Kumta en iyi bahisleriniz olacaktır.

Gokarna’dan gidiyorsanız, rota Gokarna -> Andle -> Onibail -> Santepete -> Markal -> Hillur -> Achave -> Mabagi -> Yana Caves olacak

Kumta’dan gidiyorsanız, rota Kumta -> Divgi -> Antravalli -> Devimani Ghat -> Khurse -> Manjaguni -> Devanahalli -> Yana cross -> Yana Caves

Sirsi’den gidiyorsanız, rota Sirsi -> Kalkuni -> Hegdekatta -> Devenahalli -> Yana cross -> Yana Mağaraları olur.

Nerede kalınır:

Aile yanında konaklamayı tercih ediyorsanız Sirsi-Yellapur bölgesinde birkaç seçenek var. Benim favorim Tavuramane aile yanı konaklama, bozulmamış yeşilliklerle çevrili fantastik bir rustik yer.

Lüks tatil yerlerini tercih ediyorsanız, Gokarna, Yellapur veya Dandeli yakınlarında olanları tercih edin.

Basit oteller için Sirsi, Yellapur, Dandeli ve Gokarna iyi seçenekler sunuyor.

Plaj konaklamalarında, Gokarna ve çevresindeki tesislere bakın.

 

Nerede yenir:

Girişte ve mağaraların yakınında yumurta, bisküvi, çay, kahve gibi temel yiyecekleri bulmayı başarabileceğiniz küçük tezgahlar var.

Yemek bulabileceğiniz en yakın restoran yaklaşık 3 km uzaklıktaki Mabagi köyündedir.

Yemek için daha iyi yerler istiyorsanız, o zaman Sirsi, Kumta veya Gokarna’daki restoranları denemek zorunda kalacaksınız. Bu yerlerin her biri, yol koşullarına bağlı olarak Yana kayalarından yaklaşık 60 ila 90 dakika arasında olmalıdır.

Civarda yemek seçenekleri olmaması nedeniyle her zaman yanınızda yiyecek ve su bulundurmak en iyisidir.

 

Yakındaki turistik yerler:

1) Vibhooti Şelaleleri – yüzme havuzlu güzel bir orman şelalesi

2) Magod Şelalesi – Uttara Kannada’nın en görkemli şelalelerinden biri

3) Sathodi Şelaleleri – Karnataka’nın en güzel orman şelalesi

4) Shivapura asma köprü – Kali nehri üzerinde bir asma köprü

5) Unchalli Şelalesi – Karnataka’nın en yüksek şelalelerinden biri

6) Arbail ghat – Karnataka’nın en ıslak yerlerinden biri

7) Kumta, Ankola ve Gokarna plajları