Dürüst olmak gerekirse, Kuala Lumpur hiçbir zaman en sevdiğim şehirlerden biri değildi. Bana Manila’yı çok hatırlattı. Büyük, sıcak, kalabalık ve sık sık zor olabilir. Bizim için Malezya’da daha ilginç yerlere giderken daima giriş ve hızlı bir mola oldu.

Ancak son yolculukta bir şey oldu. Malezya’da KL’de bir proje yapmak için bulundum ve bu beni şehre farklı bir ışıkla bakmaya zorladı. Kuala Lumpur’da sevmediğim her şeyi görmek yerine, yaptığım her şeyi fark etmeye başladım.

Geniş ve verimli metro sistemi, modern alışveriş merkezleri, renkli mahalleler ve ezan gibi. Ben Mescidi Jamek yoğun bir sağanak sırasında ve metro istasyonunda diz çökmüş ve dua geç gelenlerin görünce taşındı. Zeminler yağmurlu ve kirliydi ancak bu adanmışların namazda bir araya gelmelerini engellemedi. Hareketli bir manzaraydı.

Bir sonraki hedefime taşınmaktan her zaman çok heyecanlandım, asla KL’ye bir şans vermedim. Ama sonunda yaptığım için mutluyum ve bu kılavuzu okuduktan sonra, umarım siz de öyle yaparsınız.

Jalan Alor Kuala Lumpur, Malezya'da

Kuala Lumpur, Malezya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ülke, on üç eyaletten ve üç federal bölgeden oluşur. Kuala Lumpur bu üç federal bölgeden biridir.

Bir turizm açısından, Kuala Lumpur’un en büyük cazibe merkezleri Petronas İkiz Kuleleri. 452 metreden (1.483 ft) yüksekte duran, kelimenin tam anlamıyla kentin en büyük atraksiyonlarıdır ve 1998’den 2004’e kadar dünyanın en yüksek binaları olarak kabul edilmiştir. Taipei 101 tarafından geçildi ancak dünyanın en yüksek ikiz kuleleri olarak kaldılar.

Diğer önemli noktalar arasında Kuala Lumpur Kulesi, Merdeka Meydanı, Jalan Alor, Petaling Caddesi (Çin Mahallesi), Merkez çarşı, KL Kuş Parkı, ve Mescidi Negara.

Güneydoğu Asya’daki birçok destinasyon gibi, Kuala Lumpur’un da iki mevsimi var – ıslak ve kuru. Sıcaklıklar yıl boyunca az miktarda dalgalanma gösterir, bu nedenle kurak mevsimde, en iyisi arasında gitmek en iyisidir. Mayıs ve Temmuz. Hava durumu açısından, bu KL ziyaret etmek için en iyi zamandır.

Ekim-Nisan: Kuala Lumpur’un yağışlı mevsimi iki muson mevsimi, ekim-ocak arası doğu musonu ve mart-nisan arası batı musonu ile karakterizedir. Şehir, bu aylarda en şiddetli yağmurları yaşıyor.

MAYIS-Eylül: Mayıs ayından eylül ayına kadar en kurak mevsimdir ve gitmek için en iyi zaman olarak kabul edilir. Yılın en kurak ve en nemli zamanı.

Yılın ikinci yarısında, üç kez Kuala Lumpur’a gittim. Son seyahatim Aralık başı. Her gün, bazen oldukça sert ve uzun süre boyunca yağmur yağdı. Açıklandığı gibi, bu KL ziyaret etmek için en iyi zaman değil.

İklim: Kuala Lumpur’da Yıllık Aylık Hava Durumu

KL’in hava durumu hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki iklim grafiklerini inceleyin. holiday-weather.com. Ayrıca turuncu renkle işaretlenecek en ideal ay olan ortalama sıcaklık ve yıllık yağış grafiklerini de oluşturdum.

Ortalama sıcaklık
Kuala Lumpur, Malezya Ortalama Sıcaklık

Yıllık Yağış
Kuala Lumpur, Malezya'da Yıllık Yağış

Kuala Lumpur’a uçuyorsanız, havayolunuza bağlı olarak KLIA (Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı) veya KLIA2’ye ineceksiniz. KLIA ana terminaldir, KLIA2 ise LCCT’nin (Düşük Maliyetli Taşıyıcı terminali) yerini aldı ve AirAsia, Cebu Pacific, Scoot ve JetStar Asia gibi bütçe havayollarına hizmet verdi.

KLIA veya KLIA2’den şehir merkezine gitmenin birkaç yolu var.

TRENLE: Havalimanından şehir merkezine gitmenin en hızlı yolu, ya KLIA Ekspres veya KLIA Transit olmak üzere, trenle. Her iki tren de aynı şirket tarafından işletiliyor ve aynı raylar boyunca ilerliyor. Tek fark, öncekilerin durmadan kalması, ikincisi de arada dört durak yapıyor. KLIA Ekspres web sitesini kontrol edebilirsiniz. tren tarifeleri.

Hangi hattı seçtiğiniz önemli değil, çünkü maliyet aynı ve seyahat sürelerindeki fark önemsiz. KLIA – KL Sentral tren istasyonuna KLIA Ekspres ile 28 dakika, KLIA Transit ile 35 dakika sürer. KLIA2’den seyahat süreleri sırasıyla 33 ve 39 dakikadır.

Biletlerin her iki terminalden de maliyeti 55 RM’dir ve bunları önceden satın alabilirsiniz.KL Sentral İstasyonu’ndan sonra otele veya metroya binebilirsiniz.
KL Ekspres, Kuala Lumpur, Malezya

OTOBÜSLE: Her iki terminalden şehir merkezine ulaşmanın en ucuz yolu otobüs. Seyahat süresi yaklaşık bir saattir ve ücreti her yönden 11-18 RM’dir. Biletlerini önceden satın alabilirsiniz.

ÖZEL TRANSFER TARAFINDAN: Bu en uygun seçenektir ancak daha pahalı olanlardan biridir. Ancak, grubunuzda yeterince insan varsa, o zaman maliyeti bölebilirsiniz ve KL Eksrpes’den bile ucuza gelebilir. Özel transfer seçeneklerini buradan kontrol edebilirsiniz.

KAVRAMA / TAKSİ TARAFINDAN: Grab veya taksi ile gitmek, özel bir transfer rezervasyonu yapmaktan daha ucuz olabilir. Kişisel olarak denemedik, ancak okuduklarım temelinde, RM 70-100 arasında bir yerde olması gerekir. Bir taksi düzenliyorsanız, havaalanındaki taksi durağında yaptığınızdan emin olun. Kupon veya ölçülü taksiler arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Kuala Lumpur’a uçtum, ancak bulunduğunuz yere göre oraya gitmenin başka yolları da var. Kontrol etmeyi öneririm 12 Go Asya Size uygun rota seçeneklerini bulmak için Bağlantıya tıklayabilir veya aşağıdaki aracı kullanabilirsiniz.

Malezya’daki para birimi Malezya Ringitidir (RM). Tüm RM’mi bir ATM’den çektim, ancak döviz bozdurmayı planlıyorsanız, BAE Borsası, Vital Rate veya Maks. Para gibi yerleşik para değiştiricilerde yapmak en iyisidir. Bu makaleye başvurabilirsiniz. KL para değiştiricileri Size en yakın döviz bürosunu bulmak için.

Her zaman para takas ederdim ama bugünlerde kendimi ATM’lerden daha fazla geri çekerken buluyorum. Fiyatlar karşılaştırılabilir durumda ve benimle çok fazla döviz getirmem gerekmiyor. ATM kartınızı yurtdışında kullanmayı düşündüğünüzden yerel bankanıza bildirdiğinizden emin olun, böylece herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Tecrübelerime göre, ATM kartım bazı makinelerde çalışıyor ancak bazılarında çalışmıyor.

NOT: Bazı ATM’ler “dönüşümlü veya dönüşümsüz” devam etmek isteyip istemediğinizi sorabilir. Asla dönüşüme devam etmeyin, çünkü bunu yapmak için yabancı bankayı sizin için genellikle korkunç oranlarda yapma yetkisi verir. Bunun yerine dönüştürme OLMAYI seçin. Bu makaleye göre, oranlardaki fark% 10 kadar yüksek olabilir.

Şu ana kadar Kuala Lumpur’da iki alanda kaldık: KLCC ve KL Sentral. Yalnızca KL üzerinden geçiş yapıyorsanız, KL Sentral yakınında kalmak muhtemelen en iyisidir. Ancak, daha uzun kalıyorsanız ve şehri gerçekten yaşamak istiyorsanız, Bukit Bintang veya KLCC’de kalmak en iyisidir.

Aşağıda, bu alanların her birinin nerede olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olacak renk kodlu bir haritanın yanı sıra Kuala Lumpur’da kalınacak en uygun alanlardan bazıları listelenmiştir. (İşaretli alanların sadece yaklaşık olduğunu unutmayın)

MAVİ – Bukit Bintang
KIRMIZI – KLCC
YEŞİL – Chow Kit
PORTAKAL – KL Sentral

Her açıklama altında hedeflenmiş bağlantılar sağlayacağım, ancak Kuala Lumpur’da konaklama rezervasyonu yapabilirsiniz.

BUKIT BINTANG

Bukit Bintang, KL’nin ana alışveriş ve eğlence bölgesidir. Burada birçok alışveriş merkezi, restoran ve gece kulübü bulacaksınız. Şehirde kalmak için en iyi ve en uygun yerlerden biridir. Kuala Lumpur’a bir sonraki seyahatimizde muhtemelen kalacağımız yer burasıdır. Bukit Bintang otellerini ara

Burası kl benim en son gezisinde kaldı. Bukit Bintang’ın hemen kuzeyindeki ve ikonik Petronas Kuleleri’ne ev sahipliği yapan bölge. Benim için bu iki alan birbiriyle aynı ve aynı kolaylıkları sunuyor. Burada da çok sayıda alışveriş ve yemek mekanı seçeneği bulacaksınız.

Ben KLCC ve Bukit Bintang zirvesinde olan Vortex KLCC dairelerde kaldı. Bukit Nanas Monoray İstasyonu caddenin hemen aşağısındaydı ve Petronas Kuleleri yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde idi.

Orada bir oda ayırttım. KLCC bölgesinde kalmak istiyorsanız, ancak bunun sizin için doğru yer olduğunu düşünmüyorsanız, alternatif listelerde arama yapabilirsiniz.

Yaklaşık Oda Fiyatı: gecelik 25 USD (Kasım 2019 itibariyle)

CHOW KIT

Chow Kit, kentin en büyük ıslak pazarına ve resmi olmayan kırmızı ışık bölgesine ev sahipliği yapmaktadır. Bir bölgeyi ziyaret ettim yemek turu ve cesur atmosferini beğendi. Mahalle Bukit Bintang veya KLCC kadar güzel değildir (ve belki daha az güvenlidir), ancak harika sokak yemekleriyle daha ucuz konaklamalar arıyorsanız, o zaman burada kalmayı düşünebilirsiniz. Chow Kit bölgesindeki otelleri arayabilirsiniz.

KL SENTRAL: Otelim @ KL Sentral

Açıklandığı gibi, KL sadece sizin için bir mola ise, olmak istediğiniz yer burasıdır. Kuala Lumpur’a ilk iki seyahatimizde kaldığımız yer burası. KL Sentral, şehirdeki ana ulaşım merkezidir ve size havaalanına ve Malezya’daki diğer yerlere, ayrıca Singapur ve Tayland’a en hızlı erişimi sağlayacaktır.

Kl sentral 10 dakikadan daha az yürüme mesafesinde çok temel bir otel olan my hotel @ kl sentral kaldı. Bölge biraz daha kaotik hissediyor ancak bol miktarda yemek ve alışveriş seçeneğine yakın olacaksınız.

Biz My Hotel’de bir oda rezervasyonu  ama bunu rezerve edebilirsin . KL Sentral yakınında kalmak ancak bunun sizin için doğru otel olduğunu düşünmüyorsanız, alternatif girişler için arama yapabilirsiniz.

Yaklaşık Oda Fiyatı: gecelik 19 USD (Kasım 2019 itibariyle)

1. Devlerle Selfies Alın

Bu yükselen ikiz devlerin giriş yapmasına gerek yok. Şehrin hemen her yerinden 452 metreden (1,483 ft) yüksek ve görülebilen Petronas Kuleleri, Kuala Lumpur’un en tanınmış ve ikonik sembolleri haline geldi.

Caddeden bir selfie alarak mutluydum, ancak kuşbakışı şehrin manzarasını görmek istiyorsanız, 86. kattaki gözlem güvertesine bir asansör kaldırabilir ve / veya 41. ve 42. katlar. Bilet satın alabilirsiniz. Petronas İkiz Kuleleri web sitesi ancak Klook aracılığıyla satın alırsanız önemli bir indirim elde edersiniz. Hızlı geçiş kodlu paketler ve Aquaria KLCC’ye giriş dahil birçok seçenek sunar. İçin Klook web sitesini kontrol edebilirsiniz.

Alışverişkolikler, Petronas Kuleleri’nin ayaklarının 300’den fazla butik ile üst düzey bir alışveriş merkezi olan Suria KLCC olduğunu bilmekten memnuniyet duyacaktır. Kulelerin dibinde 17 dönümlük hoş bir yeşil alan da var. Burada görülecek ve yapılacak çok şey var, böylece bütün gününü Petronas Kuleleri’nde geçirebilirsiniz, özellikle de çocuklarla seyahat ediyorsanız.
Petronas Kuleleri, Kuala Lumpur, Malezya

Bir çift çekme yapısı sizin için yeterli değilse, KL Kulesi’ne de göz atmak isteyebilirsiniz. Petronas Kuleleri’nin yaklaşık 2 km güneybatısında bulunan Kuala Lumpur Tower, dünyanın en yüksek 7. bağımsız kulesi olarak bilinen bir iletişim kulesidir.

Petronas Kuleleri gibi, kulenin Gözlem ve / veya Gökyüzü teraslarından şehrin manzaralarını seyredebilirsiniz. Doğrudan bilet satın alabilirsiniz KL Kulesi web sitesi ancak Klook’ta da büyük indirimler alabilirsiniz. KL Kulesi için birkaç seçenek, bazıları ise Petronas Kuleleri veya Aquaria KLCC’ye önceden gelenler.
Kuala Lumpur Kulesi, Malezya

Tahmini Süre: Yaklaşık cazibe başına 1-2 saat / Giriş: RM 26’dan başlar (Klook’ta)

2. Dua Çağrısına Dikkat Edin

İslam hakkında hiçbir şey bilmiyorum ama bu makalenin başında da açıklandığı gibi, Mescid Jamek’teki dua çağrısına kulak veren adanmışların bakışları beni etkiledi. Çok yoğun yağmur başladığında öğleden sonra oradaydım. Dua salonları zaten doluydu ya da sağanağın altına geçmek istemiyorlardı, ama metro istasyonunda mahsur kalan büyük bir grup geçitçi tam o sırada diz çöktü ve orada dua etmeye katılmak için diz çöktü. Daha önce hiç tanık olmadığım güçlü bir topluluk şovuydu.

Cakarta’daki İstiqlal Camii’ni de ziyaret ettim ve şehrin en sevdiğim yerlerinden biri olarak buldum. Dini yerlere ilgi duyuyorsanız, Jamek Camii’ni ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Kuala Lumpur’daki en eski camilerden biridir ve Mescid Jamek İstasyonu’ndan kolayca erişilebilir. Rehberli bir turu ziyaret etmeyi tercih ediyorsanız, bu konuyla ilgilenebilirsiniz. dini ve kültürel KL turu. Mescidi Jamek’in cuma günleri kapalı olduğunu bilmeniz yeterli.

Aşağıdaki resimde yağmurdan sonra ıslanan namaz paspasları gösterilmektedir. Sanırım bu yüzden adanmışların istasyonda dua etmekten başka çareleri kalmadı. Tüm caminin kapsanan alanları çoktan alındı.
Mescidi Jamek, Kuala Lumpur, Malezya

Ulusal Camii veya Mescid Negara Mescid Jamek kadar güzel değildir, ancak yaklaşık 15.000 kişi kapasiteli daha büyüktür. Ana özellikleri 73 metre yüksekliğinde (240 ft) bir minare ve 16 köşeli yıldız bir çatıdır.

Mescidi Negara, Kuala Lumpur İstasyonu’na kısa bir yürüyüş mesafesindedir, ancak rehberli bir tura katılmak istiyorsanız, bunları kontrol edebilirsiniz. yarım gün ve tam gün KL gezi turları. Klook, başka pek çok tur sunar; bunlar tam olarak aradığınız şey değilse, tam listesini kontrol edebilirsiniz.
Ulusal Camii, Kuala Lumpur, Malezya

Tahmini Süre: Yaklaşık 30 dakika – her camide 1 saat / Giriş: ÜCRETSİZ

3. Yiyecek Turunda Chow Kit Market & Kampung Baru’yu keşfedin

Gezilerde yerel yemekler yemeyi seviyorsanız, Chow Kit ve Kampung Baru’yu seveceksiniz. Size KL’deki yerel hayata daha yakından bakmanızı sağlayan, turistlerin önündeki en ilgi çekici yerler. Chow Kit, kentin en büyük ıslak pazarına ev sahipliği yaparken, Kampung Baru, geleneksel Malezya ahşap kulübe evleri ve kentin en iyi sokak yemeklerinden bazılarını satan tezgahların bolluğu ile dikkat çekiyor.

Bu şef liderliğindeki turda ikisini de A Chef’s Tour’daki arkadaşlarımızdan ziyaret edebilirsiniz. Aslında bu yüzden bu turu belgelemek için en son yaptığım yolculukta KL’deydim. Turlarının çoğunda bulundum ve bu KL turu favorilerimden biri. Satay, nasi lemak ve rendang ayam gibi Malezya yemeklerinin en güzel örneklerinden bazılarını almak için sizi Chow Kit ve Kampung Baru’ya götüren 4 saatlik bir yeme macerası.

Daha fazla resim ve bilgi için bu KL yemek turundaki postalarıma göz atabilirsiniz. Turu doğrudan rezervasyon yaptırabilirsiniz. Şefin Turu veya aracılığıyla Rehberinizi Alın. Daha iyi bir anlaşma bulmak için her iki siteyi de kontrol ettiğinizden emin olun.

Tur Süresi: 4 saat / Maliyet: Kişi başı 55 USD

4. KL Kuş Parkı’nda Kuş Gözlemciliği

Birkaç yıl önce bu büyük kuş kafesini ziyaret ettim ve hala merakla hatırladım. 21 dönümün üzerinde yayılan KL Bird Park’ın dünyanın en büyük serbest uçuş kuşçusu olduğu söyleniyor. 200 tür boyunca 3.000’in üzerinde kuşa ev sahipliği yapmaktadır, bu nedenle kuşlar için bir düşkünlüğünüz varsa veya çocuklarla seyahat ediyorsanız, birkaç saat geçirmek için harika bir yer. Daha fazla resim ve bilgi için KL Bird Park’taki yazımı kontrol edebilirsiniz.

Kolayca kendi başınıza KL Kuş Parkı’nı ziyaret edebilir ve kapıda bilet satın alabilirsiniz, ancak otelinizden alınmayı tercih ediyorsanız, bu kuponla ilgilenebilirsiniz. giriş ve tek yönlü transfer.
KL Kuş Parkı, Malezya

Tahmini Harcama Süresi: 2-3 saat / Giriş: RM 63 (yetişkin), RM 42 (çocuk)

Alışveriş yapmayı seviyorsanız, Kuala Lumpur’un tadını çıkaracaksınız. Güneydoğu Asya’daki pek çok büyük şehir gibi, alışveriş merkezleri ve sokak pazarları her yerde gözüküyor. Aslında, göre Vikipedidünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden üçüne ev sahipliği yapmaktadır.

Merkez Pazarı en büyük veya modern olanlardan biri değildir, ancak en ikonik olanlardan biridir. Toz mavi dış tasarımı ve art deco tasarımıyla dikkat çeken bir KL simgesi. Birkaç yıl önce Central Market’i ziyaret ettik ve içinde resimler, oymalar, hediyelik eşyalar ve batik baskılar gibi sanat ve el sanatları ile ilgili ürünler satan dükkanlar bulacaksınız.
Merkez Pazarı, Kuala Lumpur, Malezya

Daha modern bir alışveriş deneyimi için Suria KLCC’ye veya Bukit Bintang’daki büyük alışveriş merkezlerinden birine gidin. Bu alışveriş merkezinin hangisi olduğunu hatırlamıyorum ama son yolculuğumda rastgele buraya girdim. Bu devasa küçük heykelcik ağacının vurguladığı düzinelerce handpainted Mickey Mouse figürlü bir Noel gösterisine sahiplerdi.

Bukit Bintang ve KLCC alışveriş merkezlerine gitmek için harika yerlerdir. 10 numarada da harika bir yemek alanı var.
Merkez Pazarı, Kuala Lumpur, Malezya

6. Aşçılık kursuna katılın

Ren harika bir aşçıdır, bu yüzden her seyahatinizde aşçılık dersine zaman ayırmaya çalışırız. Şimdiye kadar Hoi An, Phuket, Bali ve Chiang Mai’de dersler alıyoruz, yakında Tokyo’da da bir ders alıyoruz. Gördüğümüz gibi, yeni bir mutfağı öğrenmenin aşçılık dersi almaktan daha iyi bir yolu yok. Mutfağın davlumbazının altına bakmak gibi.

Cookly, yalnızca dünyadaki yemek kurslarına odaklanan çevrimiçi bir rezervasyon platformudur. Benim için bir günlük yemek kursları bulmak için Cookly’den seyahat etmekten daha iyi bir yer yok. Bir liste için kendi web sitesine göz atın Kuala Lumpur’da yemek kursları.
Cookly, Kuala Lumpur, Malezya

Resim Cookly’den ödünç alındı.

1. Batu Mağaraları

Google “kuala lumpur’da ne yapmalı” ve Batu Mağaralarının her listede görünmesi için iyi bir şans var. Kuala Lumpur’dan yapabileceğiniz en popüler günlük gezi. KL Sentral’ın sadece yaklaşık 15 km kuzeyinde ve banliyö treni ile kolayca ulaşılabilir olduğunu düşünerek bir günlük gezi olarak kabul edilebileceğinden bile emin değilim.

Batu Mağaraları, Gombak’ta bir dizi mağara ve mağara tapınağı bulunan kireçtaşı bir tepedir. Adanmış Lord MuruganHindistan dışındaki en popüler Hindu tapınaklarından biridir. Komplekste en büyük mağaraya girmek için, Instagrammers için oldukça popüler bir zemin haline gelen 272 renkli adıma tırmanmanız gerekecek. Batu Mağaraları daha önce çoktan popülerdi ancak basamaklardan sonra 2018’de gökkuşağının her renginde boyandı.
Batu Mağaraları, Kuala Lumpur, Malezya

Basamaklar dikkat çekiyor ama mağara da etkileyici. Tapınak Mağarası olarak bilinen bu ana mağara, birden fazla Hindu tapınağına ev sahipliği yapmaktadır. Bu mabetleri inşa etmek için kullanılan tüm aletlerin ve malzemelerin elle ve mağaraya nasıl taşındığını düşünmek şaşırtıcı.

Açıklandığı gibi, KL Sentral’dan Batu Mağaralarına tek başına ulaşmak kolaydır. Sadece KTM Komuter Line penceresini arayın ve Batu Caves’e bir bilet alın. Ücret her yöne 2.60 RM ve yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Trenler her 30 dakikada bir 1 saate kadar çalışıyor.

Rehberli bir tura katılmak istiyorsanız, Klook’ta aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç tane var.
Batu Mağaraları, Kuala Lumpur, Malezya

Tahmini Harcama Süresi: 2-3 saat / Giriş: ÜCRETSİZ

2. Genting Highlands

Ayrıca Resorts World Genting olarak da bilinen Genting Highlands, Kuala Lumpur’un yaklaşık bir saat kuzeyinde bulunan serin bir dağ kaçamağıdır. Herhangi bir Resorts World geliştirmesinden bekleyebileceğiniz gibi, Ulu Kali Dağı’nın zirvesinde deniz seviyesinden 1.800 metre yükseklikte bulunan oteller, alışveriş merkezleri, tema parkları ve kumarhanelerden oluşan bir konaklama ve kumarhane kompleksidir. En popüler özelliklerinden biri, Güneydoğu Asya’daki en hızlı ve en uzun teleferik yolculuğu olarak bilinen Awana SkyWay.

Günü Genting Highlands’da geçirmek istiyorsanız, en kolay yol Klook’dan günlük gezi kuponları almaktır. KLCC veya Bukit Bintang’deki otelinize gidiş-dönüş transferlerini tesise içerir.
Batu Mağaraları, Kuala Lumpur, Malezya

Tahmini Harcama Süresi: Tam Gün / Maliyet: RM 98’den Başlar

3. Melaka

Olmadım ama Melaka (Malacca) ve Ipoh Radarımdaki iki Malezya destinasyonudur, büyük ölçüde büyük gıdalara sahip olmaları nedeniyle. Kuala Lumpur’a sırasıyla 146 km ve 205 km uzaklıktadırlar, bu yüzden günlük gezilerde ziyaret etmenin mümkün olduğunu sanmıyordum, ama Melaka gibi görünüyor.

Klook bunu sunar Melaka günlük tur Kültürel miras mimarisi ve yemekleriyle ünlü bu ilginç şehirde geçirmeniz için yaklaşık 5 saat süren Kuala Lumpur’dan. Bizim için, Melaka kendi başına bir yolculuktur ancak Malezya’da yeterince zamanınız yoksa, bu turla ilgilenebilirsiniz.
Batu Mağaraları, Kuala Lumpur, Malezya

Tahmini Harcama Zamanı: Tam Gün / Maliyet: RM 135

Malezya yemeklerini tanımlamak için sadece tek bir kelime kullanmak zorunda olsaydım, “çok etnik grup” olurdu. Singapur gibi, Malezya’nın nüfusu da üç ana etnik gruba ayrılabilir – Malay, Çin ve Hint – ve yiyecekleri kesinlikle bunun bir yansıması.

1. RA Nasi Lemak

Bu listeyi başlatmak için Malezya’nın ulusal nasi lemak yemeği sunan mütevazı bir yol kenarındaki duraktan daha iyi bir yolu var mı? En sevdiğim Malezya yemeklerinden biri ve tekrar Kuala Lumpur’da olmasını dört gözle beklediğim bir şey.

Merak ettim RA Nasi Lemak bir konuda okuduktan sonra Malezya yemekleri blogu bu yüzden kl geldikten kısa bir süre sonra gittiğim ilk yerdi.
Nasi Lemak, Kuala Lumpur, Malezya,

Eğer hiç nasi lemak almadıysanız, hindistan cevizi sütünde ve pandan yaprağında pişirilmiş kokulu pilav anlamına gelir. Birçok nasi lemak çeşidi var ama en geleneksel Malezya versiyonu sambal (biber ezmesi), ikan bilis (hamsi), yerfıstığı ve sert bir yumurta ile servis ediliyor. Ancak, nasi lemak’ın kalbi hindistancevizi pirincidir, bu nedenle herhangi bir sayıdaki sopayla ve garnitürle servis edilebilir.

RA Nasi Lemak, açık büfe tarzında hizmet vermektedir. İstediğiniz kadar bu viand’larla başa çıkmanıza yardımcı olacak büyük bir tahta nasi lemak kovası var. Tabağınıza ne ve ne kadar aldığınıza bağlı olarak fiyat verecekler. Bu Malezya’da yaygındır.
RA Nasi Lemak, Kuala Lumpur, Malezya

Bu yığın plaka nasi lemak sambal, yer fıstığı, kızarmış yumurta, işkembe, tavuk ve kızarmış balık bir içkiyle sadece RM 15’e çıktı. Tabağımdaki her şey iyiydi, ancak bileşenlerin bazıları çok uzun süre oturmaktan soğuktu. Nasi lemak’ı sevdiğim kadarıyla, Malezya ve Singapur’da bu tür yemekler için her zaman sorunum oldu – ne alacağımın taze ve hala sıcak olup olmadığını asla bilemiyorum.

Pirinç ve sambal harikaydı. Başarılı nasi lemakların temel taşlarıdır. Bazı sambarlar biraz tatlı olma eğilimindedirler ama bu hoş ve baharatlıydı, sevdiğim gibi.
RA Nasi Lemak, Kuala Lumpur, Malezya

Ödeme Beklentisi: Plaka başına yaklaşık RM 10-15

2. Chunburi Deniz Ürünleri

Nasi kerabu yapmak istedim ve araştırmam beni Kampung Baru’daki bu yere yönlendirdi – Chunburi Deniz Ürünleri. Nasi kerabu tipik olarak keropek (derin yağda kızartılmış kraker), balık veya tavuk, salata ve solok ladası (biber dolması) ile servis edilen bir pirinç yemeğidir. Bu yemeği özellikle kayda değer kılan, pirincin mavi rengidir.
Chunburi Seafood, Kuala Lumpur, Malezya

Chunburi Seafood, en son KL ziyaretimde ziyaret ettiğim restoranların en etkileyici marjlarından birine sahip. Bu yemeklerin çoğu lezzetli görünüyordu ama özellikle bir şey için buradaydım. Sadece iki kelime dedim – “nasi kerabu” – ve sunucum gerisini halletti.

Burada onu çeşitli taraflarla mavi pilav tabağıma yerleştirdiğini görebilirsiniz. Nasi lemak gibi, geleneksel bir nasi kerabu oluşturan belli bir grup toplamanın olduğuna inanıyorum, ancak bunlar bir yerden bir yere değişebiliyor. Bu gezide iki kez yaptım ve tek sabiti mavi pirinç ve salata oldu; çünkü “nasi” pirinç anlamına gelirken “kerabu” çiğ salata anlamına gelir.
Chunburi Seafood, Kuala Lumpur, Malezya

Ve işte o, benim renkli tabağım. Nasi Kerabu salata ile tepesinde ve bir taraf tuzlu yumurta, solok lada ve bir tür protein ile servis edilir. Domuz gibi görünüyor ama sanmıyorum.

Nasi kerabu hakkında okudum ve Malezya’nın Kelantan eyaletinden bir Peranakan yemeği olduğunu öğrenince şaşırdım. Anladığım kadarıyla, Peranakan mutfağı bölgeye bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir ve Kelantanese Peranakan yemeklerinin güçlü bir Tayland etkisine sahip olduğu belirtiliyor. Mavi pirinç bir Kelantan tercihidir.
Chunburi Seafood, Kuala Lumpur, Malezya

İşte mavi pirince daha yakından bakalım. Rengini kelebek bezelye çiçeğinden alır. Pirinç ilginç ama normal pilavdan çok farklı tadı bulamadım.