Ocak ayında tatil günleriniz var ve onları nerede geçireceğinizi merak ediyorsunuz. İster bir kış harikalar diyarı ister tropik bir mutluluk ister, bunlar Ocak ayında ziyaret edilmesi gereken dünya çapında 10 muhteşem yer:

1. Finlandiya Laponyası3


Taze battaniye kar Rovaniemi, Finlandiya üzerinden

Bölgesi Lapland en kuzey kısmında Finlandiya belki de bir kış harikalar diyarına en yakın olanıdır. Çarpıcı, karlı manzara sadece bir Hallmark Noel filminden bir sahne gibi görünmekle kalmaz, aynı zamanda kar motosikleti, köpek kızağı ve hatta bir araba yolculuğu gibi benzersiz kış maceralarına izin verir. ren geyiğiçizilmiş taşıma. Ocak, bir buz otelde kalmak, Fin saunasını denemek ve Laponya’daki Kuzey Işıkları’nı aramak için yılın en iyi zamanı!

2. Güney Afrika


Gözün gördüğü kadar uzak

“Gökkuşağı Ülkesi” lakaplı, Güney Afrika dost canlısı insanlara, çeşitli manzaralara ve tonlarca maceraya ev sahipliği yapar. Kuzey Amerika kışları Güney Afrika yazlarıdır, bu nedenle Ocak ayı hem iyi hava hem de düşük kalabalık anlamına gelir, çünkü yerlilerin yaz tatili genellikle o zamana kadar bitmiştir. Ben tavsiye ediyorum yol gezisi Karoo’nun kırmızı kanyonlarından ve Golden Gate Highlands Ulusal Parkı Wild Coast’ın yuvarlanan yeşil tepelerine ve Cape Town, Güney Afrika bol keşfedilmeyi bekliyor!

3. Kaliforniya Çölleri


Kötü şöhretli Mobius Kemerine sahiptim!

Kaliforniya eyaletinin% 25’inin çöl olduğunu biliyor muydunuz? Ocak ayı, Death Valley, Alabama Hills, Joshua Tree ve Mojave gibi bölgeleri keşfetmek için mükemmel bir zaman sağlar, çünkü kışın sıcaklıklardaki düşüş, gün içinde gerçekten keşfedilebilecekleri anlamına gelir! (Karla kaplı Doğu Sierraların güzel bir manzara olduğunu söylememeliyim!) Bir maceraya hazırsanız, California çölleri yolculuğuve resimde görülen havalı kaya oluşumları, rüzgar mağaraları, hayranlık uyandıran yürüyüşler, lav tüpleri, bazı şaşırtıcı yıldızlı gökyüzü ve daha fazlasını göreceksiniz. Yine de, çölün bile geceleri çok soğuk olabileceğini unutmayın.

4. Patagonya


Uzaktan yükselen zirveler

Daha önce Patagonya hakkında konuştuğumu gördüysen, bunun sebebi ben BMTM Kadın Macera Turları Orada! Ocak ziyaret etmek için harika bir zaman olurdu çünkü Şili / Arjantin yazının tam ortasında. Bu yoğun sezon olmasına rağmen, mevcut çok çeşitli etkinlikler, bölgenin tüm avantajlarından yararlanabilmenizi sağlar, bu da tüm Güney Amerika’nın belki de en çarpıcı olanıdır! Kalbiniz memnun oluncaya kadar yürüyüş yapın, yürüyüş yapın, kamp yapın ve kaya tırmanış yapın. Okumak mükemmel Patagonya güzergahı burada.

5. Tayland, Laos ve Kamboçya


Hiçbir şey bu görüşü yenemez

Tayland, Kamboçya, & Laos her birinin kendine özgü bir karakteri var, ama birlikte, üçlü büyük bir Güneydoğu Asya gezisi yapıyor. Ocak ayının tam ortasında, mevsimin tam ortasında, iyi havanız olmalı ve kış tatilleri arkanızda kalabalık çok büyük olmamalı. Tayland’ın şelalelerini, Laos mağaralarını ve dağlarını, Kamboçya’nın ormanını ve tapınaklarını keşfetmek için birkaç günden bir aya kadar veya daha fazla zaman geçirin. Hem Laos hem de Kamboçya’nın Tayland’dan daha az kalabalık ve turistik olduğunu göreceksiniz, ancak her üçü de masaya farklı bir şey getiriyor, bu yüzden hepsi görülmeye değer!

6. Avustralya


Sydney üzerinden günbatımı

Avustralya ekvatorun güneyinde olduğu için, bunun ters mevsimleri de vardır. Ocak, Avustralya yazının ortasıdır, bu nedenle ülkenin ünlü olduğu sıcak plaj sıcaklıklarına sahip olacaksınız. Ocak en yoğun sezon olmasına rağmen, ayın ilerleyen saatlerinde gitmek, birçok gezgin okula ve işe geri döndükçe daha düşük fiyatlar ve daha küçük kalabalıklar göreceğiniz anlamına gelir. İster Sydney’in plajlarında uzanıyor, ister Gold Coast’u keşfediyor, ister doğal East Coast’tan Melbourne’a giden yolu seçiyor olun, size en uygun stili seçin. Yaz aylarında sıcaklıklar tehlikeli bir şekilde ısınabileceğinden, bunun Outback’te maceraya girmek için iyi bir zaman olmadığını unutmayın.

7. Dominik Cumhuriyeti


Kış için açık mavi gökyüzü!

Yılın diğer zamanlarına göre daha az yağmur ve neme sahip 70 ve 80’lerde Fahrenheit sıcaklıkları, Dominik Cumhuriyeti’ni Ocak ayı için harika bir yer haline getiriyor. Kasırga sezonu Aralık ayında çoktan sona erecek ve Ocak ortasından itibaren kambur balinalar kuzeye göç etmeye başlayacak ve balina gözlemciliği. Ayrıca, bir hafta boyunca yürüyüş, kano, şnorkelle yüzme, dalış, yüzme ve o kış mavilerini sallamak için sahilde uzanmak gibi bir şey yok! Santo Domingo kasabasının 26 Ocak’ta kurucu baba Juan Pablo Duarte onuruna tam kutlama modunda olduğunu belirtmek gerekir.

8. Budapeşte, Macaristan


Budapeşte’nin rahat parıltısı kış siste parlıyor

Ocak ayında Avrupa’yı dolaşmanın birçok avantajı var: sezon dışı, fiyatların tüm yıl olacakları en düşük olduğu, turistlerin az ve çok olduğu ve bir battaniyenin her şeyin bir kar küresi gibi görünmesi anlamına geliyor. Özellikle Budapeşte, iç mekan aktivitelerinin bolluğu nedeniyle mükemmel Ocak hedefini belirliyor. Haftaları şehirdeki 200’den fazla müzenin yanı sıra kaleler, ayrıntılı kiliseler ve diğer görülecek yerleri keşfederek geçirebilirsiniz. Dışarıda girişimde bulunmayı düşünüyorsanız, şehir parkındaki büyük donmuş gölde buz pateni yapın ve – belki de bu listedeki en havalı aktivite – şehirdeki termal hamam sayısının tadını çıkarın! Sıcaklıklar otuz Fahrenheit’te çok bulutlu olsa da, fazla yağmur ve kar görmeyeceksiniz ve bu güzel şehrin eski dünya cazibesi için büyük bir palto giymeye değer!

9. Park City, Utah


Park City’nin büyüleyici kalbi

Park City’ye aşina iseniz, bunun nedeni muhtemelen kayak ve snowboard merkezidir. Söylentiler doğru ve Park City kış sporları için harika bir yer. Yine de, bu havalı dağ kasabasının sunması gereken şey bu değil: hareketli bir yiyecek ve içecek sahnesinden çok sayıda mağaza ve galeriye sahip şirin bir şehir merkezine kadar Park City’de sıkılmak zor. Belki de yapılacak en eşsiz şey, 2002 Kış Olimpiyatlarının yapıldığı Utah Olimpiyat Parkı’na bakmaktır. Orada, saatte 70 milden fazla bobsledding’e gidebilir ve hatta kayak atlamalarından birine tüp binebilirsiniz! Şimdi bu başka bir yerde yaşayamayacağınız bir macera.

10. Montréal, Kanada


Montréal’de pitoresk buz pateni!

Montréal, Fransızca konuşulan Québec eyaletinde bulunan Kanada’nın ikinci büyük şehridir. Fransız etkisi şehrin karakterinde önemli bir rol oynadığı için Kuzey Amerika’dan ayrılmadan Avrupa’nın tadı gibidir. Hatta bazı binalar 1600’lere kadar uzanıyor! Eşsiz tarih ve kültürün yanı sıra Montréal, yıl boyunca 100’den fazla festivalle eğlenceli, kalça ruhuna sahiptir – bunların çoğu Ocak ayında düşer – sayısız müze, tonlarca harika sokak sanatı ve canlı müzik bolluğu. Muhteşem simge yapılar ve başarılı bir yemek sahnesi, şehrin büyük parkında buz pateni ve kayak gibi kış aktiviteleri arasında keşfedilecek çok şey olmasını sağlar.