Butan, Punakha Dzong, Butan'da renkli bir pencerenin yanındaki Budist Keşiş

Yemyeşil çeltik tarlaları, görkemli bir dzong kalesi, konsol ve asma köprüler, çamur evleri, yeşil dağlar ve muhteşem bir nehir birleşimiyle bu vadi kasabasının peyzajını oluşturuyor. Butan’ın kış başkenti ve çok güzel bir vadi kasabası olan Punakha’dan bahsediyorum.

Punakha Dzong, Mochu ve Pochu nehirlerinin birleştiği yerde

Bu doğal vadi Punakha kasabası, aşağıdaki nedenlerden dolayı Bhutan’da ünlüdür:

1) Büyük mutluluğun veya mutluluğun sarayı olarak bilinen 17. yüzyıl Punakha Dzong. Butan’ın en eski ikinci ve en büyük ikinci dzongudur ve hatta Bhutan’ın UNESCO’nun dahil edilmesine ilişkin geçici listesinde de yer almaktadır.

2) Butan’ın ilk kralı Ugyen Wangchuk’ın taç giydiği yer.

3) 1955 yılına kadar Bhutan’ın başkenti ve hükümet koltuğu idi.

4) Pirinç tarımı. Pho Chhu (Erkek) ve Mo Chhu (Dişi) nehirleri arasındaki verimli Punakha vadisi, Bhutan’daki en iyi kırmızı ve beyaz pirinçlerden bazılarını yetiştiriyor.

5) Punakha asma köprüsü, Butan’ın en uzun asma köprüsü.

6) Pho Chhu ve Mo Chhu’nun ortadaki Punakha Dzong ile birleştiği muhteşem manzara.

7) Mevcut kralın ve Butan kraliçesinin düğün yeri.

8) Yıllık Domche festivali.

Punakha'nın asma köprüsündeki keşişler

Butan’ın geri kalanından farklı olarak, Punakha vadisi daha sıcaktır ve bu nedenle kış mevsiminde Butan’da ziyaret edilecek en iyi yer haline gelir. Paro, Thimphu ve panoramik Dochu La geçidine yakınlığı, ona ilave kek puanları verir.

Punakha, Butan tarlalarında pirinç hasat zamanı

Butan şehirlerinin çoğu gibi, Punakha’nın merkez üssü Punakha Dzong’dur ve Punakha ziyaretine başlayıp oradan uzaklaşmanız gereken yer burasıdır. Punakha Dzong kesinlikle büyük ve sadece dzong etrafında yürüyüş, iyi bir yarım gün almak gerekir. Devam eden bir festival olması durumunda, dzong’da tam bir gün planlayın. Evdeki keşişlerle etkileşime girdiğinizde ve günlük yaşamlarında nasıl çalıştıklarını görünce deneyim daha da zenginleşir.

Punakha Dzong, Butan yanında konsol köprü

Dzong ile işiniz bittiğinde, Butan’ın en uzun asma köprüsüne doğru biraz ileri gidin. Bu asma köprünün tüm uzunluğu boyunca yürüyün, etrafınızdaki bozulmamış panoramaya hayran kalırken adrenalinin acele ettiğini ve kuvvetli rüzgar sesini hissedin. Bu köprüden sonra ilerlerseniz, Punakha’nın ünlü pirinç tarlalarına geleceksiniz ve her ihtimalde, günlük çiftlik işlerini yapan bir sürü insan göreceksiniz. Arzu ederseniz, Wangdue Phodrang’a kadar köy ve çiftlik parkurlarında yürüyebilir veya Punakha’ya dönmeyi seçebilirsiniz.

Punakha Dzong, Butan renkli pencere

Punakha Dzong’a dönüp ahşap konsol köprüyü geçtikten sonra, Punakha kasabasının evlerini görebilirsiniz. Burası otellerin, restoranların ve dükkanların bulunduğu yer. Daha dışarıda daha verimli topraklar ve çeltik tarlaları vardır. Ve bir parça daha ileride, Punakha Dzong’un çarpıcı manzarasına ve Pho Chu ile Mo Chu nehirlerinin birleştiğine rastlayacaksınız. Bir yerlerde, futbol oynarken yerel halkı yakalayabilirsiniz. Olabilir, sen de onlara katılabilirsin.

Punakha Dzong, Butan'da bir tapınağın balkonundan Budist Keşiş

Punakha, kesinlikle Thimphu ve Paro’dan bir günlük geziye ve Trongsa veya Bumthang’a olan yolculuğunuzda bir pit stop olarak görülmeye değer olsa da, bu doğal vadi kasabasının Bhutan’daki diğer şehirlere farklı bir karakter sunduğundan daha fazla zamanı hak ettiğini düşünüyorum. tüm kültür ve doğaseverleri çağırıyor. Bu yemyeşil vadi Butan şehri kesinlikle tavsiye ederim. Buraya bir sonraki tatilinizde Butan’a gidin ve bu konuda ne düşündüğünüzü bana bildirin.

Butan Punakha'da oynanan futbol oyunu

Buraya nasıl ulaşılır:

Punakha’ya ulaşmanın tek yolu karayolu. Butan ana karayolu ile Thimphu ve Trongsa’ya iyi bağlantılara sahiptir. Thimphu yaklaşık 85 km uzaklıktadır ve 3 saat kadar sürmelidir. Paylaşılan taksiler ve otobüsler kolayca kullanılabilir. Dochu la pass ya kar yağdığında ya da herhangi bir toprak kayması varsa, işe gidip gelebilir.

En yakın havaalanı 140 km uzaklıktaki Paro olacaktır.

Punakha, Butan gelen Genç Erkek

Punakha için gerekli özel izinler:

Punakha için özel bir izin gerekmemektedir, ancak Punakha’dan Trongsa veya Bumthang’a doğru doğuya gitmeyi planlıyorsanız, Thimphu’dan özel izinler almanız gerekebilir.

Butan'ın güçlü Punakha Dzong'u

Nerede kalınır:

Bir 4 yıldızlı otel ve Punakha’da kalmak için birkaç küçük pansiyon daha var. Kendi ulaşım aracınız varsa, Khuruthang, Walakha ve Wangdue Phodrang’da kalmak için daha fazla seçenek bulabilirsiniz. Konaklama seçenekleri, aile yanında ve ekonomik konaklama yerlerinden 4 yıldızlı butik otellere kadar değişmektedir.

Ayrıca, Punakha ve çevresindeki manastırlardan birinin içinde kalırken şansınızı deneyebilirsiniz.

Butan Punakha Dzong'da mitolojik yaratık

Nerede yenir:

Punakha kasabasında yemek yiyebileceğiniz bir şeyler bulabileceğiniz birkaç restoran var. Ancak, çoğunlukla yemek zamanlarında operasyonel olabilirler. Zamanlamaların önceden iyi bilinmesi en iyisidir.

Rahipler, Punakha Dzong, Butan'a giden bir yolda yürürler.

Ziyaret etmek için en iyi zaman:

Punakha, Butan’daki diğer şehirlere kıyasla daha düşük bir yükseklikte bulunduğundan, diğerlerinden daha nispeten daha sıcak ve boğucu olabilir. Ancak, burası hiçbir zaman fazla ısınmaz. Bu nedenle, tüm yıl boyunca bu yeri ziyaret edebilirsiniz. Ülkenin geri kalanının ya karıştığı ya da çok soğuk olduğu kışlar en iyisidir.

Butan Punakha'dan Yerel Adam

Yakındaki diğer turistik yerler:

1) Dochula geçidindeki karla kaplı dağlar

2) Thimphu başkenti

3) Butan’ın en büyük dzongu olan Trongsa Dzong

4) Wangdi Phodrang’a Yürüyüş orman iziyle

5) Ritsha – Butan’da örnek pirinç yetiştiren köy

6) Bumthang – Doğu İsviçre

7) güzel Paro vadisi Tiger’ın Nest manastırına giden ikonik trek