Şelale tatillerini sever misiniz? Bitkisel banyoları sever misiniz? Bir şelalenin altında yüzmeyi sever misin? 3 sorunun hepsine ‘EVET’ derseniz, kesinlikle Karnataka’nın Uttara Kannada bölgesindeki Batı Ghats ormanlarının derinliklerine sıkışmış muhteşem bir orman şelalesi olan Vibhooti Şelaleleri ile ilgileneceksiniz.

Vibhooti’nin yolculuğu şuraya yakın bir yerde başlar: Yana kireçtaşı kaya ve mağaralar Sahyadri sıradağları ile çevrili Batı Ghats ormanlarının derinliklerinde. Adı ‘Vibhuti’ olarak adlandırılan bu şelale güçlü ve görkemli. Birçok küçük akarsu bir araya geldikten sonra bitkisel ve tıbbi bitkilerin dallarından geçerken birden fazla seviyede yuvarlanır. Ve bu şelalenin en iyi yanı, şelalenin altında yüzmenize ve akıntılar veya keskin kayalar altında endişelenmenize izin vermeyen yeterince büyük ve derin bir havuza sahip olmasıdır.

 

Doğal bir orman sürüşü ve kısa bir yürüyüş sizi bu tropikal güzelliğe götürür. İdeal olarak, tropikal güneşte çok fazla yürüyüş gerektirdiğinden, önce Yana kayalarını ve mağaralarını ziyaret etmelisiniz. Ve sonra Vibhooti şelalelerini ziyaret ettiğinizde, havuzda dinlenebilir ve kendinizi serinleyebilirsiniz. Havuzu bir ucunda sığ ve şelaleye doğru derin, böylece her yaştan ve yüzme kabiliyetine sahip insanların bu şelalenin tadını çıkarmasına izin veriyor.

Musonlar sırasında öfkeli bir sel ve doğa severler ve fotoğrafçılar için idealdir. Musonlar sırasında banyo yapmak veya yüzmek imkansızdır ve tavsiye edilmez. Ancak, muson sonrası sezonda, su seviyeleri daha yönetilebilir ve bu nedenle arkadaşlarınız ve ailenizle rüya gibi bir tropik şelale tatili için mükemmeldir. Boğucu yaz aylarında şelale küçük bir damlama olurdu, ancak her zaman havuzda dinlenebilirsiniz.

 

Yemyeşil ormanlarla çevrili bir şelale altında rahat bitkisel banyolar bir tatil için fikir ise, o zaman Vibhooti düşer harika bir seçimdir. Bu tatilin tüm orman, şelale, doğa ve açık hava paketi özeldir, Bangalore’den gelecek uzun hafta sonu için bir zorunluluktur.

Ziyaret edilecek en iyi sezon:

Şelaleyi tam görkemiyle görmek istiyorsanız musonlar ziyaret etmek için en iyi zamandır. Ancak, şelalenin altında havuzda yüzmek istiyorsanız, Ekim’den Şubat’a kadar muson mevsimi sonrası, su akışının yönetilebileceği gibi ideal olacaktır.

Düşük su seviyeleri, yüksek sıcaklık ve nem seviyeleri nedeniyle yazları en iyi şekilde önleyebilirsiniz.

 

Buraya nasıl ulaşılır:

En yakın havaalanı Hubli olacaktı, ancak Goa Uluslararası havaalanı ve Bangalore uluslararası havaalanı en iyi pan Hindistan bağlantısını sunuyor.

Hubli, Ankola ve Kumta size en yakın tren istasyonu olacaktır.

Otobüs istasyonları söz konusu olduğunda Sirsi, Gokarna ve Kumta en iyi bahisleriniz olacaktır.

Gokarna’dan gidiyorsanız, rota Gokarna -> Andle -> Onibail -> Santepete -> Markal -> Hillur -> Achave -> Mabagi -> Vibhooti Falls

Kumta’dan gidiyorsanız, rota Kumta -> Divgi -> Antravalli -> Devimani Ghat -> Khurse -> Manjaguni -> Devanahalli -> Yana cross -> Mabagi -> Vibhooti Falls

Sirsi konumundan gidiyorsanız, rota Sirsi -> Kalkuni -> Hegdekatta -> Devenahalli -> Yana cross -> Mabagi -> Vibhooti Falls

Nerede kalınır:

Aile yanında konaklamayı tercih ediyorsanız Sirsi-Yellapur bölgesinde birkaç seçenek var. Benim favorim Tavuramane aile yanı konaklama, bozulmamış yeşilliklerle çevrili fantastik bir rustik yer.

Lüks tatil yerlerini tercih ediyorsanız, Gokarna, Yellapur veya Dandeli yakınlarında olanları tercih edin.

Basit oteller için Sirsi, Yellapur, Dandeli ve Gokarna iyi seçenekler sunuyor.

Plaj konaklamalarında, Gokarna ve çevresindeki tesislere bakın.

Nerede yenir:

Yemek için en yakın yer, yaklaşık 3 km uzaklıktaki Mabagi köyünde küçük bir restorandır.

Yemek için daha iyi yerler istiyorsanız, o zaman Sirsi, Gokarna veya Kumta’daki restoranları denemek zorunda kalacaksınız. Bu yerlerin her biri, yol koşullarına bağlı olarak Vibhooti Şelaleleri’nden yaklaşık 60 ila 90 dakika arasında olmalıdır.

Civarda yemek seçenekleri olmaması nedeniyle her zaman yanınızda yiyecek ve su bulundurmak en iyisidir.

 

Yakındaki diğer turistik yerler:

1] Yana mağaraları – yoğun ormanın ortasında çıkıntılı iki uzun kireçtaşı kaya ve mağara

2] Magod Şelalesi – Uttara Kannada’nın en görkemli şelalelerinden biri

3] Sathodi Şelaleleri – Karnataka’nın en güzel orman şelalesi

4] Shivapura asma köprü – Kali nehri üzerinde bir asma köprü

5] Unchalli Şelaleleri – Karnataka’nın en yüksek şelalelerinden biri

6] Arbail ghat – Karnataka’nın en ıslak yerlerinden biri

7] Kumta, Ankola ve Gokarna plajları